Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

10 Temmuz 2013 Çarşamba

Ödemeli kabul ederken iki kere düşünün!!!

Tepkiler:  
Ödemeli arama kabul ederken tarife harici bedel ödemek durumundasınız.
Cep telefonu yaygın halde kullanılmaktadır. Hemen herkesin cebinde bir cep telefonu var. Daha önceden kontör yüklemesi yapılırken bu sonradan btk'nın kara ile TL yüklemesi haline dönüştürüldü.

Ancak arayan abonenin hattında konuşma yapacak TL yüklemesi yeterli değilse bu aranılan numaraya "ödemeli arama" olarak dönmektedir. Karşı abone bunu kabul ettiği zaman arayan kişinin konuşma ücretini ödemeyi kabul etmiş demektir.


Asıl mesele ise bir abonenin gsm firmasının tarifesi üzerinde ön ödemeli veya faturalı bir hattına, karşı tarafın "ödemeli aramasını" kabul etmesinden sonra başlıyor... Yani bir paket tarifesi bulunan abone ödemeli aramayı kabul ettiğinde tarife dışında ekstra bir bedel ödemek durumundadır!

Ama ne yazık ki gsm operatörlerinin sesli yanıt sisteminde "sayın abonemiz bu bir ödemeli aramadır..." şeklindeki uyarı anonsu tam bilgi içermemektedir. Bu da birçok abonenin yanlış bilgilenmesine sebebiyet vermektedir. Bu eksik bilgilendirme ile abone farkında olmadan tarife dışında bir aramayı kabul etmekte ve haksız yere bedel ödemektedir. Demek ki tarife paketi abonelikleri ödemeli arama kabullerinin ücretini içermemektedir.

5809 Sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu Tüketicilerin korunmasını ve bilgilendirilmesini hüküm altına almasına rağmen hala tüketicinin eksik ve yanlış bilgilendirme ile mağdur edilmesi  sorunların sadece yüzeysel olarak çözüldüğünü açıkça göstermektedir. Bilgi Teknolojileri İletişim Kurulu'nun derhal bir yasal düzenlemeye gitmesi bu anlamda tüketicilerin mağdur olmamalarını sağlayacaktır. Mutlak surette sesli yanıt sisteminde tarife paketleri bedellerinin bu ödemeli kabulü içermediği bilgisi tüketiciye verilmek zorundadır.

Mehmet İmrek

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sayın Blog okuyucusu,
Yorumunuz denetlendikten sonra yayınlanacaktır.

YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com