Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

26 Haziran 2013 Çarşamba

Sayaç Bedellerini iade alabilirsiniz.

Tepkiler:  
6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanununa göre 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren elektrik abonesi olan abonelerin sayaç değişimlerinden bedel alınmayacak.
Fakat bu birçok sorunu çözmeyecekti. Çünkü elektrik dağıtım firmaları bu sayaçların periyodik bakım, onarım ve kalibrasyon ayarlarının yapılmasından sorumludur. Diğer bir deyişle sayaçlarda hiçbir sorun yokken sorun varmış gibi milyonlarca abonenin elektrik sayaçları değiştirildi.

Hatta rivayet odur ki bazı elektrik sayaçlarının çin malı sayaçlar olduğu kalitesiz ve ölçümleme değerlerini doğru yansıtmadığı ve çok pahalı bir ücret olarak abonelere fatura edildiği medyada haber edilmişti.


Bunun üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunmuş ve bunun düzeltileceği şeklinde konuşmuştu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu 12.06.2013 tarihinde toplanarak 21.06.2013 tarihinden sonra hiçbir surette elektrik abonelerinden sayaç bedeli alınmayacağı kararını verdi. Şimdi bu karara ve yasal mevzuata rağmen tüketicilerden bu bedel alınırsa tüketiciler aşağıdaki yolu izleyerek haklarını arayabilirler.

İhtarname örneği ..................................... Tıklayınız
Hakem Heyeti Dilekçesi .........................Tıklayınız

Elektrik dağıtım firmasından paranızı nasıl geri alabilirsiniz?
  1. Dağıtım firmasına iadeli taahhütlü mektup ile bir "İHTARNAME" gönderip alınan bedelin iadesini isteyin. (Bu ihtarın bir örneği ile posta gönderi aklerini kendinizde mutlaka saklayınız.) 
  2. Paranız iade olunmaz ise o zaman ikamet ettiğiniz yerdeki kaymakamlık (İlçe'de oturuyorsanız) veya Valilik'te  (İl'de oturanlar) bulunan "TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ"ne bir "DİLEKÇE" ile müracaat edip alınan bedelin iadesi ve posta masrafının iadesini isteyin.
  3. Dilekçenize "Elektrik Sözleşmesinin Fotokopisi, Sayaç bedelinin ödendiği makbuzun fotokopisi, İhtarname, Posta gönderi ekleri vd.) belgeleride mutlaka eklemelisiniz.
  4. Hakem heyeti 4077 Sayılı Yasanın 22. md.'sine göre bu müracaatınızı en geç 3 (ÜÇ) ay içinde sonuçlandırmak zorundadır.
  5. Tüm bunlara rağmen hakem heyeti aleyhinize karar verirse o zaman bu kararı tebliğ ettiğiniz tarihten itibaren 15 gün içinde Tüketici Mahkemesi'nde dava açarak "Hakem Heyeti" kararının iptal edilmesini talep ediniz. Mahkemenin verdiği karar nihai olup temyiz süreci yoktur.


YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com