Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

5 Haziran 2013 Çarşamba

Gıda takviyelerine yasal düzenleme

Tepkiler:  
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, yeni yönetmelikle takviye gıda üreten işletmecilerin, her ürün için Bakanlıktan onay alacağını, onay almadan işlem gerçekleştiremeyeceklerini bildirdi.

"Takviye Edici Gıdaların İthalatı, Üretimi, İşlenmesi ve Piyasaya Arzına İlişkin Yönetmelik" ile ilgili Bakanlıkta basın toplantısı düzenleyen Bakan Eker, birtakım bitki ekstraklarının satışına gıda takviyesi olarak izin verildiğini ancak amacı dışında pazarlandıklarını, ilaç gibi sunulduklarını söyledi.

Bu ürünlerin tüketicileri olumsuz etkileyebildiklerine dikkati çeken Bakan Eker, "Bundan sonra bu tür takviye edici gıda üreten işletmeciler, her ürün için piyasaya arz etmeden ünce Bakanlığımızdan onay alacaklar. Onay almadan hiçbir şekilde bir işlem gerçekleştiremeyecekler" diye konuştu.

Takviye edici gıdalar için onay sürecinin, Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı temsilcilerinden oluşan 15 kişilik komisyon tarafından takip edileceğini anlatan Bakan Eker, karekod uygulaması ile Bakanlığın denetim elemanları ve cep telefonu bulunan vatandaşların, ürünün gerçek mi sahte mi olduğunu izleyebileceğini kaydetti.

“Reklamlarını sınırlamak için yasal değişiklik olabilir”

Bakan Eker, bu konuda bundan sonra ağır müeyyideler uygulanacağını bildirerek, ürün toplatma, iş yerini kapatma, faaliyetten men etme ile adli yargıya sevk etme, para cezası ve teşhirin yürürlükte olduğunu ifade etti. Vatandaşları takviye edici gıdaların ilaç olmadığı konusunda uyaran Bakan Eker, şöyle devam etti:

"Fakat maalesef oradaki problem şu, bunlar bazen televizyonların bazı programlarını kiralamak suretiyle, oralara reklam vermek suretiyle, bazen izlenemeyen internet sitelerinden bu tür ürünlerin satış ve pazarlamalarını yapabilmekte. Bir taraftan da mevcut mevzuat çerçevesinde hem Ulaştırma Bakanlığımızla hem RTÜK ile bilgi alışverişinde bulunmak suretiyle bunları izliyoruz. Bundan sonraki süreçte bu izleme sistemi biraz daha ayrıntılı, titiz olacak. Hatta ilgili kurum ve kuruluşlarla görüşüp bunların reklamlarına birtakım sınırlamalar getirmek için zorda kalırsak, bir yasal değişikliğe başvuracağız. Bunları çok mecbur kalınmadığı sürece yapmak doğru değil ama eğer toplum sağlığı süz konusuysa, başka türlü bunlarla mücadele edilemiyorsa, sadece yasayla yapılabilecekse o konuda bir çalışma yapılabileceğini ifade etmek istiyorum."

"Sıkı takip mekanizması getirdik"

Bakan Eker, takviye edici gıda onayı için içeriğindeki maddeler, mikadan ve oranları ile bunların insan sağlığı için tehlike oluşturmadığına dair raporların yer alması gerektiğini anlattı. Bu tür ürünlere yönelik ilginin her geçen gün arttığını vurgulayan Bakan Eker, Türkiye'de üretilen ve ithal edilen takviye edici gıda miktarının yıllık 8 bin ton civarında olduğunu söyledi. Bakan Eker, "Onun için bu alanın mutlaka iyi takip edilmesi, iyi regüle edilmesi ve toplum sağlığına zarar verebilecek uygulamalardan kaçınılması gerekiyor. Bunun için sıkı bir takip mekanizması getirdik. Bugün 22 maddelik bir yönetmelik yayımlandı. Bundan sonraki süreçte takviye edici gıdalarla ilgili çok daha sıkı kurallar getiriyoruz" dedi.

Hiç kimsenin vatandaşın sağlığı ile oynamaya hakkı olmadığına dikkati çeken Bakan Eker, bu konuda Sağlık Bakanlığı ile işbirliği yaptıklarını belirtti.

Bakan Eker basın toplantısının ardından soruları yanıtladı. Bir basın mensubunun takviye gıdalarının içeriklerinde rastlanan uygunsuz maddelerin neler olduğunu sorması üzerine Bakan Eker, denetimlerde bitkisel gıda takviyesinde doğal olarak bulunmaması gereken maddelerle karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Bulunmaması gereken söz konusu maddelere sibutramin örneğini veren Bakan Eker, "Bunların bir kısmı aslında kimyasal bileşikler. Yani normal eczanedeki bir ilaç. O ilacı gıda takviyesinin içine katıyor ve gıda takviyesiymiş gibi satıyor. Sibutramin en sık karşılaştığımız maddelerden biri. Özellikle obezitede ve kilo verdirmede kullanılan bir madde. Gıda takviyesi sadece gıda takviyesidir. Bir hastalığın tedavisinde doktor izni olmadan, doktorun özel tavsiyesi olmadan asla kullanılmaması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Bakan Eker, internet üzerinden gıda takviyesi denetimlerinin nasıl yapılacağının sorulması üzerine, "Belirli adresle yayın yaptıkları adresler belirlenmiş olacak. Bunların dışında yayına izin verilmeyecek. Bu siteler izlenip denetlenecek" dedi.

Son bir yılda denetimlerde 35 üründe tespitte bulunduklarını bildiren Bakan Eker, bunların Bakanlığın internet sitesinden teşhir edildiğini hatırlattı.

Sahte içki ve bala takip

Karekod uygulamasına ilişkin soruya da Bakan Eker, "Biz, ilk etapta gıda takviyesi olarak kullanılan bitkisel ilaçların dışında, risk kategorisinde gördüğümüz sahte içki ve bal ile ilgili takip sistemi olarak bu uygulamaya geçeceğiz" yanıtını verdi. Bakan Eker, başka bir soru üzerine de geçen yıl yaptıkları 410 bin denetimin 16 bin 892'sinde çeşitli cezalar uyguladıklarını, 142 iş yerine yönelik adli işlem başlatıldığını bildirdi. Laboratuvarlarda 750 bini aşkın analiz yapıldığını, ayrıca ALO 174 Gıda Hattı'na gelen 819 bin aramadan 151 bininin ihbar ve şikayet amaçlı olduğunu belirten Bakan Eker, bunların 148 bininin sonuçlandırıldığını ifade etti.

foto tıkla.jpg video tıkla.jpg


YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com