Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

30 Mayıs 2013 Perşembe

İnternette güvenli alışveriş için bunlara dikkat ediyor musunuz?

Tepkiler:  


Alış veriş artık sanal ortamda. Bir “tık” kadar yakınımızda.
Ancak alış veriş yaparken bazı hususlara dikkat ediyor muyuz? Sanırım birçoğumuzun cevabı hayırdır… O zaman alış verişinizi yaparken bazı ipuçlarına dikkat etmeniz gerekiyor. Basit gibi görünen ama çok önemli olan ayrıntılardır.

Bunlar,
1.   Sanal ortamdaki her satıcıya güvenmeyiniz. Herkesçe bilinen satıcıları tercih ediniz.
2.   Her siteye Kimlik Numaranızı, Kredi Kartı Numaranızı ve Bankacılık İşlemleri Şifrenizi girmeyiniz. Aşağıda güvenlik işaretleri bulunan alış veriş sitelerini tercih ediniz.
3.   Sanal ortamdaki satıcıların internet sitelerinin adres çubuklarının http:// olarak başladığına dikkat ediniz. Bununla başlamayan sitelerde alış veriş yapmayınız.
4.   Satıcının internet sitesinde Güvenlik tedbirlerinin olup olmadığına dikkat ediniz. Bunlar sitenin görünen yerinde “3D Secure” ve “Kilit” resmi olarak görünmelidir.
5.   Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca satışa yetkili olduğuna dair “Yetki Belgesi Numarası”nın sitede yazılı olup olmadığına dikkat ediniz. Bu yoksa bu siteden alış veriş yapmayınız.6.   Sipariş ettiğiniz ürünü “Hiçbir borç yükü altına girmeden”, “7 Yedi Gün” içinde Cayma hakkınızın olduğuna dair bilgilendirmenin sitede yazılı olduğuna dikkat ediniz.
7.   Satıcının tüm iletişim bilgilerinin (Adres, E- Posta, Telefon, Faks vd.) bulunmasına dikkat ediniz. Bu yoksa alış veriş yapmayınız.
8.   Bu satış işleminden koşulsuz olarak “7 Yedi Gün” içinde vazgeçebilirsiniz. Bunu satıcının sitesinde elektronik olarak “E- Posta” adresi üzerinden yapabilirsiniz. Bu yoksa süreyi geçirmeden satıcının faks numarasına teyit raporu alarak yapınız.
9.   Şunu asla unutmayın; siparişiniz en geç 30 gün içinde size teslim edilmelidir.
10.               Cayma Bildiriminde bulunmadan sipariş ettiğiniz ürünü satıcıya kargo etmeyiniz.
YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com