Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

1 Kasım 2012 Perşembe

Tüketici Mağdur olduğunda ne yapmalı ve nereye başvurmalı?

Tepkiler:  


Satın aldığınız mal ayıplı çıktıysa ilk 30 gün içinde,
Satın aldığınız hizmet taahhüt edildiği gibi sağlanmadıysa ilk 30 gün içinde,
Kapıdan Satış yaptınız, vazgeçmek istiyorsunuz ilk 7 gün içinde,
İnternetten alışveriş yaptınız, vazgeçmek istiyorsanız ilk 7 gün içinde,
Paket Tur’dan tatil paketi satın aldınız, vazgeçmek istiyorsanız ilk 10 gün içinde,
Banka Mağduru iseniz, süreye bağlı olmadan yasal haklarınızı kullanabilirsiniz. Nasıl mı?

Aşağıdaki yolu izleyiniz.


1.   Muhataba (Satıcı, Gsm Operatörü, İnternet Servis Sağlayıcısı, Dijital Yayın Platformu, Banka ve diğer) mağduriyeti izah eden ve giderilmesini talep eden yazılı İHTARNAME (Faks, E- Posta ve İadeli Taahhütlü Mektup) şeklinde gönderilmelidir. İspatı bakımından iadeli taahhütlü mektup olarak gönderilmesi önerilir.
2.     İhtarın bir nüshası ve Posta gönderi ekleri mağdur tüketici tarafından saklanmalıdır.
3.    Gönderilen ihtara rağmen mağduriyet çözümlenmediyse o zaman; 2012 yılı için 1.161,67 TL’nin altındaki parasal şikâyetlerde Hakem heyetine başvurulmalıdır. Büyükşehir statüsündeki şehirlerde ilçe kaymakamlığı hakem heyetlerine 3.032,65 TL’ye kadar da başvuru yapılabilmektedir. Ancak 1.161,67 TL’nin üzerindeki hakem heyeti kararları bağlayıcı olmayıp, bir üst merci Tüketici Mahkemesine delil niteliği taşımaktadır.
4.  Hakem heyetlerinin 2012 yılı için 1.161,67 TL’ye kadar olan kararları mahkeme ilamı hükmünde olup bağlayıcıdır. Ve bu kararlar aynı zamanda İcra İflas Kanununa göre icra kabiliyetine de haizdir.
5.    Hakem heyetleri ilçelerde kaymakamlıklarda, illerde valilik bünyesinde bulunan “Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri”nde bulunmaktadır.
6.     Hakem heyetleri 81 İl ve 957 İlçede bulunmaktadır.
7.  Buraya müracaatlar ücretsizdir. Başvurularınızda dilekçenize ispata yarar fatura, garanti belgesi, ihtarname, posta gönderi ekleri, yazışmalar vd. belgelerde eklenmelidir.
8.   Hakem heyetleri başvurunun yapıldığı tarihten itibaren en geç yasal olarak üç ay içinde karar vermek zorundadır. Hakem heyeti kararının tebliğinden itibaren kararı beğenmeyen taraf 15 gün içinde bir üst merci olan Tüketici Mahkemesine itiraz etme hakkı vardır.
9.     Tüketici Mahkemeleri olmayan yerlerde, aynı sıfatla “Asliye Hukuk Mahkemeleri” yetkilidir.
10. Tüketici Mahkemelerine yapılan başvurularda HMK’ya göre başvurucudan “peşin avans gideri” alınmaktadır. Ayrıca Tüketici Mahkemesinde davayı kaybeden taraf karşı tarafın “ Avukatlık Vekâlet Ücretini, Bilirkişi Ücretini, Tebligat Masraflarını ve Mahkeme Masraflarını” ödemek durumunda kalabilir.
YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com