Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

4 Eylül 2012 Salı

Simkart'lar garanti kapsamındadır

Tepkiler:  


Cep telefonlarına takılan sim kartlar diğer sanayi ürünlerinde olduğu gibi garanti kapsamındadır.

Bugün cep telefonu hat sayısı 67 milyona ulaşmış bulunmaktadır. Neredeyse yediden yetmişe hepimizin bir cep telefonu var. Hatta birçoğumuzda ikincisi ve üçüncüsü bile var. Dolayısıyla mobil iletişimde önemli bir yeri olan sim kartlar kullanıma bağlı olarak arızalanabilmektedir.

Ancak birçoğumuzun bilmediği bir husus bir tüketicinin gözünden kaçmamış olacak ki bozulan sim kartının onarımı için operatörüne başvurmuştur. Operatörün tüketiciye verdiği cevap ise çok ilginç ve bir o kadar da düşündürücüdür. Bu akıllı sim kartlar yurt dışından ithal edilmektedir. Dolayısıyla bozulan sim kartınız onarılamamakta ancak yerine yenisini 12,50 lira ödemeniz halinde verebiliriz denilmiş.


Haliyle tüketici bedelini ödeyerek yeni bir sim kart almış. Bu arada tüketici sim kartın da diğer sanayi ürünleri gibi yurt dışından ithal edilmiş olsa bile garanti mal mevzuatı içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini düşünerek hakem heyetine başvurmuş.

Hakem heyeti yapılan başvuruyu kabul ederek tüketici talebinin haklı olduğunu ve sim karta ödenmiş 12,50 liranın tüketiciye iadesine karar vermiştir.

Sim kartlarda garanti kapsamındadır.

Cep telefonları gibi sim kartlarında garanti kapsamında olduğu belirtilerek, bozulan sim kartın eğer onarılması mümkün değilse yenisi ücretsiz olarak operatör tarafından verilmek zorundadır. Tüketiciler böyle bir durumla karşılaştıklarında ikamet ettikleri yerde bulunan hakem heyetine müracaat etmelidirler.

Mehmet İmrek
YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com