Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

2 Temmuz 2012 Pazartesi

Tüketiciye sinsi icra oyunu

Tepkiler:  

Tüketiciyi aldatmaya ve fazla para ödetmeye yönelik akıl almaz yöntemlere bir yenisi daha eklendi.

Tüketiciyi aldatmaya ve fazla para ödetmeye yönelik akıl almaz yöntemlere bir yenisi daha eklendi. Tüketiciler Birliği, bu yeni yöntem için kurulan kumpası deşifre etti. Bazı işyerlerinin henüz icraya intikal etmeyen borcu icradaymış gibi göstererek tüketiciden fazlasıyla almaya çalıştığı belirlendi. Hukuk bürolarının da dahil olduğu bu yöntemin ayrıntılarını Tüketiciler Birliği Genel Sekreteri Mehmet İmrek, anlattı. Tüketici şunlara dikkat etmelidir dedi.

Kötü niyetli satıcının bu tuzağına gelmemek için aşağıdaki yolu izleyiniz!
Satıcı ödemelerinizi yapmanız gereken banka hesap numarasını vermez veya adresinden taşındığını haber vermez ise;
1.      Satıcının adresinde ödemeli olarak PTT havalesi yapınız. Havale kağıdına hangi aya ait ise borcun ait olduğu ayı, taksit tutarını yazınız. Bu sonuç vermez ise o zaman,
2.      Bulunduğunuz yerdeki Tüketici Mahkemesine dilekçe ile başvuruda bulunup “Borç ödeme yeri tayini” diğer bir deyişle “Tevdi Mahalli Tayini” isteyiniz.
3.      İcraya gitmediği halde sizden yüksek oranda temerrüt faiziyle birlikte avukatlık ücreti istenmesini kabul etmeyiniz.
4.      Şayet haksız yere icraya verildiyseniz “İcra Ödeme Emrini Tebellüğ ettiğiniz tarih” ten itibaren 7 (Yedi) gün içinde varsa haklı gerekçe ve belgelerinizle aynı İcra Müdürlüğüne itiraz ediniz.


Tüketiciye karşı kurulmuş bir şeytan şebekesi adını verdiği bu yöntemin yeni bir taktik ve dolandırıcılık yöntemi olduğunu söyledi.

TEMERRÜDE DÜŞÜRMEYE ÇALIŞIYOR
İmrek, “Satıcı kötü niyetli olup amacı müşteriyi temerrüde düşürüp faizle parasını peşin almak. Önce malı senet imzalatarak taksitli fiyata satıyor. Taksitleri de sonradan gönderilecek banka hesap numarasına yatırmasını istiyor. Ancak hesap numarası göndermediği gibi müşterinin taksitleri aksatması için farklı bahaneler üretiyor. Birkaç ay sonra borç icraya intikal etmiş gibi tüketiciden avukatlık ücreti de eklenerek faizi peşin yatırmasını istiyor” dedi. Burada açık bir şekilde kötü niyetin olduğuna dikkat çeken İmrek “Maalesef bazı hukuk büroları satıcı ile anlaşmaya giriyor. Sırf bu yolla para kazanmak için kurulan onlarca hukuk bürosu var. Avukatın kazancı da icralık olmayan borçtan avukat ücreti almak” diye konuştu.
İstanbul Esenler’de Aksu Çarşı’dan televizyon alan arkadaşına kefil olan Latif Romancı yaşadığı süreci, “Yakın arkadaşım Yaşar Okçuoğlu, bir mağazadan televizyon aldı. Ben de kefil oldum. Ödemenin bankaya yapılacağını hesap numarasını mesajla göndereceklerini belirttiler. Aradım ‘göndereceğiz’ dediler. Buna rağmen yine gelmedi. Defalarca aradım farklı bahaneler ileri sürerek hesap numarası yine gönderilmedi” sözleriyle anlattı.
3 AY OYALADILAR
“3 ay oyaladılar beni. Daha sonra iş yerine gittim bana borcun mahkemelik olduğunu ve Mas Hukuk Bürosu’yla iletişime geçmemi söylediler. Büroyu arayınca verdikleri cevap ‘Biz dosyaya ulaşalım sizi arayacağız’ oldu. Aynı hukuk bürosu aradan iki hafta geçtikten sonra arayıp borcun 2 gün içinde yatırılmaması halinde eve icra geleceğini söyledi. (Bugün)
Kaynak: http://ekonomi.bugun.com.tr/tuketiciye-icra-oyunu-197320-haberi.aspx

 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sayın Blog okuyucusu,
Yorumunuz denetlendikten sonra yayınlanacaktır.

YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com