Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

23 Nisan 2012 Pazartesi

“güzel bir dünya bırakın biz çocuklara”

Tepkiler:  


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle Tüketiciler Birliği Genel Başkanlığı görevini devralan Ali Sina Ayhan, “Bizler geleceğiz ve geleceğin daha yaşanabilir olması için tüketici haklarının gelişmesini sağlayacağız” dedi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Ali Sina Ayhan konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

Tüm çocukların ve içindeki çocuğu koruyabilenlerin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.


Bugün, Türkiye’nin birçok yerinde yaşıt arkadaşlarımız Cumhurbaşkanlığı, Meclis Başkanlığı, Başbakanlık gibi yüksek ve değerli makamlara geldiler.  Biz de, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, geleceğin yetişkinleri olarak, Sivil Toplum Kuruluşları arasında yer alan, hepimizi yakından ilgilendiren bir alanda faaliyet gösteren Tüketiciler Birliği Yönetim Kurulu’nda görev alarak, daha güzel bir dünya için isteklerimizi dile getirmek istiyoruz.

AB Evrensel Tüketici Hakları Bildirgesi ve Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları Beyannamesi’nde yer alan en önemli madde şüphesiz ki, Tüketicilerin sağlık ve güvenliklerinin korunmasıdır. Bizler daha sağlıklı bir nesil olabilmek adına, özellikle son zamanlarda duyduğumuz gıdalarla ilgili sorunların ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Sağlığımızı tehdit eden, her türlü katkı maddelerinden ve genetiği değiştirilmiş gıdalardan uzak yaşamak istiyoruz. Bugün bu konularda yetkili herkes, yaptıkları ve yapmadıkları her şeyin, kendilerinden çok bizi ilgilendirdiğini bilmelidirler.

Dünyada birçok çocuğun açlıkla yüz yüze kaldığını görüyoruz. Yetkililer tüm israflardan kaçınarak, dünyada tek bir çocuğun bile aç kalmaması için çalışmalıdırlar.

Okul kantinlerimizde asitli içeceklerin kaldırılması yeterli değil. Okul kantinleri, boyalı, katkı maddeli tüm ürünlerden arındırılmalıdır. Okullarımız teknolojik olarak geliştirilirken temizlik açısından ihmal edilmemelidir.

Şimdi kullandığımız oyuncak, kırtasiye, giyim gibi ihtiyaçlarımızın her birinin bizleri ileriki zamanlarda kanser gibi tehlikeli hastalıklarla savaşmak zorunda bırakmayacak şekilde, nitelikli ve kaliteli olmasını istiyoruz.

Bizim için satın alınan veya bizim satın aldığımız her türlü mal veya hizmet hakkında doğru tercih yapabilmemiz için bilgi sahibi olmak istiyoruz. Çocukları ilgilendiren her türlü malın sıkı sıkı denetlenmesini, çocukların kokulu, renkli ürünlerle kandırılıp sağlıklarının tehlikeye atılmasının önüne geçilmesini istiyoruz.

Bizler ahlak ve erdemi bugünün büyüklerinden öğreniyoruz. Bugünün büyükleri, yarının büyüklerine doğru örnekler olmalıdırlar. Reklamlarla kandırılmayı istemediğimiz gibi, kandırmayı da öğrenmek istemiyoruz. Kullandığı elektriğin parasını ödemeyen bazı insanların parasını dürüst insanların ödediğini görüp, dürüstlüğü zararlı bir şey gibi algılamamıza sebep olunmasını istemiyoruz.

Reklamlarda kullanılmak istemiyoruz. Bizler ekranda gördüklerimizle dünyayı tanımakta; ekrandaki kahramanları örnek almaktayız. Sektördekiler bu bilinçle hareket etmelidirler. Şiddet, hakkını korumanın;  zenginlik, başarılı olmanın, tek yolu gibi gösterilmemelidir. Çalışmanın, sevgi ve saygının, hoşgörünün değerlerini bizlere, şiddet içerikli, taciz dolu, kötü alışkanlıkların olduğu yayınlarla öğretemezsiniz.

Kanunlarımız güçlüyü değil, haklıyı koruyan olmalıdır. Anne babalarımız gibi, bir sözleşmeyi imzaladık diye, karşımızdaki şirketlerin her isteğine boyun eğmek zorunda bırakılmak istemiyoruz.  

Kitap okuyan, araştıran, düşünen ve özgürce fikrini ifade eden özgüveni yüksek kişiler olmamız için, bizlerden emanet aldığınız dünyanın daha adil ve güzel olması için çok çalışmanız gerekmektedir. Bu konuda tembellik yapmamanızı istiyoruz. Bizler oyun çocuklarıyız ama siz değilsiniz.

Zamanı geldiğinde, sorumluluk almaya hazır olmamız için bize doğru örnek olmalı ve çalışabileceğimiz bir dünya bırakmalısınız.

Tüketiciler Birliği
Ali Sina Ayhan
Genel Başkan

YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com