Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

21 Nisan 2012 Cumartesi

Aidat yoksa, kredi kartıda yok!

Tepkiler:  

Bankalar kredi kartı aidatını geri alan müşterilerinin kartlarını kullanıma kapatıyor ya da sözleşme süresi dolmadığı halde yenilemiyor.
Bilinçlenen ve haklarını arayan kart müşterisiyle başa çıkamayan bankalar yeni dayatmalarını hemen devreye sokmaya başlıyorlar. Hukuksuzluğu marifet gibi gören bankacılık sektörü hukukun uygulamalarına da tahammül edemiyor artık. En önemlisi hukuk zemininde hakkını arayan tüketiciye ise hiç tahammül edemiyor.
Burada tüketicilerin kesinlikle hak arama mücadelelerinde rehavete girmemeleri gerekmektedir. Zira her gevşeklik bu sektörü biraz daha cesaretlendirecek biraz daha hukuksuzluğa meyil verdirecektir.
Haksız yere kartı kullanıma kapatılan veya sözleşme süresi dolmadığı halde kartı iptal veya yenilenmeyen tüketiciler, haklarını arayabilirler. Nasıl mı?

Bir kere bankanın kartı kullanıma kapatması veya yenilememesi satıştan kaçınmadır. Dolayısıyla bankanın kredi kartını iptali ya da yenilememesi kanun hükmüne göre suçtur. Bu duruma göre;
1-)Bankanın Genel Müdürlüğüne hitaben yazılmış “İHTARNAME” yi iadeli taahhütlü mektup, mail veya faks ile göndererek kartın kullanıma açılması istenmelidir.
2-)Bu bankayı BDDK, (Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulu)na şikâyet ediniz.
3-)Bunlara rağmen banka kartınızı kullanıma açmaz ise manevi tazminat istemiyle Tüketici Mahkemesi’nde dava ediniz. Çünkü Mahkemeler haklı bir neden olmadan kartın kullanıma kapatılması veya yenilenmemesini “satıştan kaçınma” olarak göreceğinden bankayı haksız bulma ihtimali kuvvetlidir. Hatta örnekleri de mevcuttur. Ayrıca mahkeme kararına rağmen yine kartı kullanıma açmayan bankayı bulunduğunuz il “Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne” şikâyet ederek 4077 Sayılı TKH Kanunun 5, 25, 26 ve 27. Madde hükümlerince cezalandırılmasını isteyebilirsiniz.
Yani haksızlığı asla kabul etmeyin, kabullenmeyin.
Unutmayın ki hak mücadele ederek kazanılır.
YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com