Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

27 Mart 2012 Salı

“PTT Genel Müdürü Osman Tural, derhal istifa etmelidir...”

Tepkiler:  
PTT’nin, 2012’de ÖSYM’nin yapacağı YGS ve SBS gibi sınavlarda yarışacak olan 3 milyonu aşkın adaya ait kimlik bilgilerinin peşine düşmesini değerlendiren Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı Aydın Ağaoğlu; “Bu bilgileri ticari amaçla kullanacaklarını itiraf etmiş olan PTT Genel Müdürü Osman Tural, derhal istifa ederek, başında bulunduğu 172 yıllık kamu kurumunun itibarını iade etmelidir.” dedi.

Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı Aydın Ağaoğlu, konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır.


PTT Genel Müdürlüğü’nün Ocak ayında resmi yazıyla tüm teşkilatını uyararak, aday öğrencilerin ad-soyadı, doğum tarihi, TC kimlik numarası, öğrenim gördükleri okullar ve adreslerine kadar, her türlü bilgilerinin Milli Eğitim Müdürlükleriyle irtibata geçilerek temin edilmesini istemesi, üstelik PTT’nin resmi yazışmasında ilginç bir üslupla “2012 yılı ÖSYM’ye başvuran adayların bilgilerinin temin edilmesi yönünde her türlü girişimde bulunun” ifadesinin yer alması kişisel verilerin muhafazasıyla ilgili yasal düzenlemelerin yetersizliğini bir kez daha ortaya koymuştur.

Olayın ortaya çıkmasıyla PTT Genel Müdürü’nün; “Kamu kuruluşu olduğumuz için ÖSYM’nin yaptığı üniversite sınavına girecek öğrencilerle ilgili adres bank oluşturmak istedik. Diğer üniversiteler, dershaneler bu bilgilere ulaşıyor. Biz de bunları değişik şekillerde ticari olarak değerlendirebiliriz.” şeklindeki açıklaması ise tam anlamıyla bir skandaldır.

Yalova’da PTT Başmüdürleri toplantısında bu konuda açıklama yapan Tural’ın; “Milli Eğitim Bakanlığı da telefonla bizi arayıp, ‘Bu bilgileri ne yapacaksınız’ diye sordu. Ardından da bize, ‘lise çağındaki çocukların adreslerini size veremeyiz’ dediler. Biz de, ‘Vermezseniz canınız sağ olsun. Biz kendimiz temin ederiz’ dedik.” şeklindeki ifadesinden sonra, "Bilgileri ticari amaçla kullanmamız söz konusu değil bu veri tabanımızı güncelleme amaçlı bir çalışma" sözleri ise suç üstü yakalanmanın telaşıyla sergilediği çelişkileridir.

Osman Tural, derhal istifa ederek kurumun başından uzaklaşmalıdır.

Bilişim teknolojisinin gelişimiyle cep telefonu, T.C. kimlik numarası, e-posta, adres gibi bilgiler, bazı kişi ve kurumlardan reklam, tanıtım ve bazen de dolandırıcılık amaçlı talep görmekte ve kendisinden habersiz özel bilgileri pazarlanan vatandaşlar çeşitli mağduriyete uğramaktadır.

Bu arada şu anda TBMM de alt komisyondan geçen yasa taslağında; “İşletmeciler tarafından, abone ve kullanıcılarla, önceden izinleri alınmaksızın otomatik arama makineleri, fakslar, elektronik posta, kısa mesaj gibi elektronik haberleşme vasıtalarının kullanılması suretiyle doğrudan pazarlama, siyasî propaganda veya cinsel içerik iletimi gibi maksatlarla istek dışı haberleşme yapılamaz.” şeklinde bir düzenleme bulunduğundan, bu alandaki yasal boşluktan istifade ederek, tüketicileri kısa mesaj ve istenmeyen iletilerle yıldıran hatta dolandıran fırsatçılara engel olacak yasa da kanunlaşmak üzeredir.

Tasarıda yer alan maddeler göz önünde bulundurulduğunda, Kanunun yürürlüğe girmesiyle kullanıcıların iletişim bilgileri, önceden izinleri alınmadan pazarlama amaçlı haberleşme/iletiler için kullanılamayacaktır. Yeni düzenleme ile Abone ve kullanıcılara, iletilerin gönderilmesini istememe ve verdikleri izni geri alma hakkı kolay ve ücretsiz bir şekilde sağlanacak, reklam, tanıtım mesajlarının engellenmesine yönelik çalışmalar BTK tarafından takip edilecek iken, elektronik haberleşme sektöründe faaliyet göstermeyen teşebbüsler tarafından gönderilecek pazarlama amaçlı mesajların düzenlemesi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sorumluluğunda olacaktır.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sayın Blog okuyucusu,
Yorumunuz denetlendikten sonra yayınlanacaktır.

YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com