Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

6 Şubat 2012 Pazartesi

TURKCELL'e ceza yağdı..!

Tepkiler:  
İletişim sektörünün üst kurulu olan Bilgi Teknolojileri İletişim Kurulu ve Reklam Kurulu, zaman zaman gsm sektörünün üç firmasını yaptıkları hukuksuz eylemleri nedeniyle cezalandırmaktadır.
Turkcell, yurt dışı tarifelerinde Avrupa’da % 75 indirim kampanyası uygulamasında, Türkiye saatini kullanmasına rağmen BTK’nın istediği arama detay belgesinde ilgili ülkenin yerel saati esas alınarak çağrı başlangıcı yaptığı tespit edilmiştir. Bu uygulama neticesinde Turkcell’in bir önceki takvim yılında ki cirosunun yüzde birine (% 1) kadar ceza karşılığı olan 2010 yılı net satış tutarının (8.172.652.738,27.- TL) yüzbinde altısı oranında idari para ceza verilmesini 02.11.2011 tarih ve 2011/DK-07/580 sayılı kararı ile kararlaştırmıştır. BTK bu ceza kararını 10.01.2012 tarihinde açıklamıştır.

     Turkcell 7 Ocak 2011 tarihinde abonelerinin cep telefonlarına gönderdiği mesajlarla “lie o meter- Yalan ölçer” isimli uygulamasını abonelerinin hizmetine sunduğunu duyurdu. Teknolojik gelişmeler baş döndürücü hızla gelişince sektörel rekabet Turkcell’i buna ayak uydurmaya mecbur etmiş olacak ki “Yalan ölçer” adlı uygulaması ile devrim yarattığını lanse etti.

    Tüketiciler Birliği, buna seyirci kalmadı. Genel Başkan Nazım Kaya, Turkcell’i bu yalan mesajı ile tüketiciyi aldattığını, sömürdüğünü ve yanılttığını düşünerek Reklam Kurulu Başkanlığına şikâyet etti.
Reklam Kurulu, 11.01.2011 tarihinde Kurul’a yapılan başvuruyu değerlendirip, tüketicinin aldatıldığını, sömürüldüğünü, yanıltıldığını ve onun çıkarlarının tehlikeye düşürüldüğü gerekçesiyle, başvuruyu haklı görerek,  turkcell'e 14.790.-TL idari para cezası ve anılan reklamları durdurma cezası vermiştir.
Bu karar ile Turkcell’in Yalan ölçeri, yalan çıkmış oldu.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sayın Blog okuyucusu,
Yorumunuz denetlendikten sonra yayınlanacaktır.

YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com