Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

4 Ocak 2012 Çarşamba

“iski’nin yeni sulu oyunu”

Tepkiler:  

İSKİ’nin konturlu su satışlarında almış olduğu Sayaç Bakım Bedeli’ni değerlendiren Tüketiciler Birliği Genel Sekreteri Mehmet İmrek, “İSKİ “Sayaç Bakım Bedeli” ile yine tüketiciye yüklenilmekte ve tüketiciler kullandıkları su bedelinden çok daha fazla para ödemek zorunda bırakılmaktadır.  Tüketiciler olarak, faturalarımızda değişik isimli kalemlerle alınan bedellerden yorulduk, artık bu kalemlerin faturalardan kalkması gerekmektedir” dedi.

Tüketiciler Birliği Genel Sekreteri Mehmet İmrek, konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır.


İSKİ birçok kez su tasarrufunun sağlanması için az tüketime yönelik kamuoyuna duyurular yapmış, az tüketim yapan abonelere de ucuz su faturası tahakkuk edileceği taahhüdünde bulunmuştur.

İSKİ, 2464 sayılı yönetmeliğe göre, bakım bedeli olarak konutlarda 10m3 ve üzeri için 2,13TL; sanayi ve şantiyelerde 4,79 TL olarak yansıtacağı bildirilmesine rağmen, uygulamada farklı fiyat yansıttığı hatta tüketim bedelinin iki katı olarak “sayaç bakım bedeli” alındığı görülmektedir.

Ancak bunun ön ödemeli kartlı kontör satışlarında böyle olmadığı görülmüştür. Az tüketim yapan abonelerden az tüketildiği için yüksek oranda “sayaç bakım bedeli” adı altında ücret alınmaktadır. Az tüketimi teşvikten doğan açığını gayri hukuki bir yöntem ile kapatmak isteyen İSKİ, tüketimin iki katı oranında bu bedeli aldığı hatta 100.-TL’lik yüklemede 83.-TL’sinin “sayaç bakım bedeli” olarak yansıtıldığı tespit edilmiştir. Bu anlamsız ve kabul sınırlarının üzerinde olan bedellerin artık faturalardan kaldırılması gerekmektedir.

Ön ödemeli kontör yüklemeli kartlı sistem su abonelerinin mutlaka kontör yüklemesi yaparken alınan bedelin sorgulamasını yapmalarını ve hatta itiraz etmelerini önermekteyiz. Zira itiraz edilmesi halinde bu bedelin alınmayacağını yeni kart verilerek bundan muaf tutulacağı bilgisi verilerek yeni kart ile satış işlemi gerçekleştirilmektedir.

Tüketiciler Birliği olarak bu konunun takipçisiyiz, İSKİ’nin bugüne kadar almış olduğu bu haksız bedelleri abonelere geri ödemeli, bundan böyle az tüketimi teşvik eden bu uygulamaya yönelik yapılan haksız uygulamadan vazgeçmelidir.

Mehmet İmrek
Genel Sekreter

YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com