Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

19 Aralık 2011 Pazartesi

Kredi kartınız çalınırsa ne yapmalısınız!

Tepkiler:  

Kredi kartı artık vazgeçemediğimiz bir kredili nakit kullanma aracıdır. Cüzdanlarımızda nakit taşıma yerine artık bu plastik parayı taşıyoruz. Bozuk para derdi falan da yok. Sistem bu kartı kullandığınızda otomatik olarak alış verişinizi kayıt altına almaktadır. Satıcı vermek zorunda olduğu fatura veya kasa fişini vermekte imtina etse dahi kart kullanıcısına provizyon sonucunda kart slibini vermek zorunda olacağından devlete ödeyeceği vergiden de kaçamayacaktır.
Yani kredi kartının ekonomik döngü içerisinde birçok artılarının yanı sıra kötü kullanıma bağlı veya kullanma alışkanlıklarımıza bağlı olarak birçok sakıncalı taraflarının da olduğu bilinmektedir.
Birçoğumuz kredi kartını kaybetme veya çaldırma riskiyle de her an karşı karşıya bulunmaktayız. Bu gibi durumlarla karşılaştığımızda soğukkanlılığımızı kaybetmeden karşı önlemleri bir an evvel almak zorundayız.
Kredi kartımızın çalınması veya kaybolması halinde öncelikle ne yapmalıyız?
       1-) Bir kere kredi kartını aldığımız bankanın müşteri hizmetleri numarasını arayarak kredi kartımızın çalındığını, kartımızın derhal kullanıma kapatılmasını kart bakiye limiti ile beraber karta bağlı olarak kullandığımız mevduat hesap bakiyemizin bloke edilmesini, yazılı müracaatımıza kadar her tür kullanıma engellenmesini istemeliyiz.    
    2-) Vakit geçirmeden ikametimizin bulunduğu yerdeki “CUMHURİYET SAVCILIĞI” na suç duyurusunda bulunmalısınız. Çünkü kartı çalan kişiyi görmesek, tanımasak da çalan kişi bir suç işlediği için ilgili yasal mevzuat gereğince yakalandığında çalınan kartı kullandığı bir şekilde tespit edileceğinden suçu sübuta ermiş olacak ve cezalandırılmış olacaktır.
Türk Ceza Kanunu
Kanun No: 5237  Kabul Tarihi: 26.09.2004
Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması
MADDE 245. - (1) Başkasına ait bir banka veya kredi kartını, her ne suretle olursa olsun ele geçiren veya elinde bulunduran kimse, kart sahibinin veya kartın kendisine verilmesi gereken kişinin rızası olmaksızın bunu kullanarak veya kullandırtarak kendisine veya başkasına yarar sağlarsa, üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ve adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Sahte oluşturulan veya üzerinde sahtecilik yapılan bir banka veya kredi kartını kullanmak suretiyle kendisine veya başkasına yarar sağlayan kişi, fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, dört yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sayın Blog okuyucusu,
Yorumunuz denetlendikten sonra yayınlanacaktır.

YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com