Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

8 Aralık 2011 Perşembe

KKDF'de tüketiciyi sevindiren karar.

Tepkiler:  
Bakanlar Kurulu kararı ile artırılan KKDF oranlarındaki % 5’lik artış, aslında Bakanlar Kurulu kararının resmi gazetede yayımından sonra yürürlüğe girmesi ve bu tarihten itibaren verilecek olan kredilere yansıtılması söz konusu iken bu bankalarca önceki kredilere de yansıtıldığı için büyük bir kaos yaşanmıştı.
4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 10. Maddesi “… kredi şartları sözleşme süresi içerisinde tüketici aleyhine değiştirilemez.” hükmünü içermesine rağmen bankalar kanuna aykırı hareket etmiş ve birçok tüketiciyi mağdur etmişti.
Bu konu uzmanlarca çok tartışıldı. Kimi hakem heyetlerinin bu şikayete bakamayacağını, bunun Danıştay’ın yetki alanında olan bir konu olduğunu belirterek aslında Bakanlar Kurulu Kararının ilgili maddesinin geriye doğru uygulanmasının mümkün olmadığını, bu yüzden bu yönüyle iptali için dava açılması gerektiği görüşünü ileri sürmüşlerdi.
Tüketiciler hakem heyetlerine artışın iptali için başvuruda bulundu. Bu bazı hakem heyetlerinde kafa karışıklığına sebep oldu. Ancak içlerinde bazı hakem heyetlerinin kararları o kadar hukuki isabetlilik gösteriyordu ki itiraz eden bankanın talebi reddedilerek hakem heyeti kararı mahkemece onanmıştır. Buna en son örnek Konya Tüketici Mahkemesinin 02.02.2011 tarih ve 2011/94 Esas, 15.09.2011 tarih ve 2011/461 K. sayılı  kararıdır.
Danıştay 10. Dairesi’nin 13.05.2011 tarih ve 2010/14697 Esas sayılı kararında sabit faizli kredilerin KKDF artışının yürütmesini durdurmuştu.Bu bundan sonra diğer hakem heyetleri ile mahkemelerin işini kolaylaştıran emsal nitelikte bir kararı olarak görülmüştür.
İşte Konya Tüketici Mahkemesi kararı bu KKDF artışının mevcut kredilere yansıtılmasının haksız ve hukuksuz bir uygulama olduğunu önlemiş oldu.
Bu karar tüketici için sevindiricidir.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sayın Blog okuyucusu,
Yorumunuz denetlendikten sonra yayınlanacaktır.

YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com