Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

7 Aralık 2011 Çarşamba

Kredi Kartınızı nasıl iptal edebilirsiniz?

Tepkiler:  

Kredi kartı bir ödeme aracıdır. Gündelik yaşam içerisinde mantıklıca kullanılması halinde faydaları vardır. Ancak bunu bazen ipin ucunu kaçırtacak derecede kullanıyor isek o zamanda hayatı bize zindan eden bir estürmanı haline dönüştürmekteyiz. Asla kredi kartını bir borçlanma aracı haline getirmeyelim. Çünkü velinimetlerinden istifade ettiğimiz kredi kartı bir gün külfetleriyle bize geri dönecektir, unutmayalım. Kredi kartı borcunu bir başka kredi kartımızdan çekeceğimiz nakit ile borç ödemesi yapıp döndürmeyelim. Bu fasit döngü bir gün dönüşemeyecek hale geldiğinde borç sarmalı içerisinde çırpındıkça batarız.
Kredi kartı borcunun ahtapot misali tüm bedenimizi sarmadan, bazı alışkanlıklarımızdan vazgeçerek bu yük altında kurtulmanın yollarını kolaylaştıralım. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulunun 17 Aralık 2010 tarih ve 27788 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan son Yönetmelik ile Kredi Kartı kullanımını doğrudan etkileyen bir değişikliği yapmıştır.
Kredi Kartınızı artık kullanmak istemiyorsanız, ne yapmalısınız?
Bu Yönetmelik Değişikliği ile;
MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 18 inci maddesinin ikinci fıkrasının sonuna aşağıdaki cümle eklenmiştir.
 “Şubeler kanalıyla yapılan kart iptaline ilişkin taleplerde, bu talebin hangi tarihte alındığına dair şube yetkililerince imzalanmış bir belgenin veya doldurulan iptal talep formunun bir örneğinin kart hamiline verilmesi zorunludur.”

Buradan anlaşılacağı üzere kredi kartınızın iptalini yapmak için “Müşteri Hizmetlerini” aramayınız. Bunun için bankanın en yakın bir şubesine uğrayıp “Kart İptal Formu”nu doldurmanız ve doldurduğunun formun imzalı kaşeli bir nüshasını almanız yeterli olacaktır. Kesinlikle aldığınız bu belgeyi iyi saklayınız. Zira bir gün hiç de sürpriz olmayacak borçla karşılaşmak istemiyorsanız bunu yapmalısınız.

Yalnız şunu unutmayınız! Eğer kartınızın borcu var ise banka iptal sebebiyle kalan borcunuzun tamamını sizden isteyebilir. Siz banka ile çalışmak istememe hakkına ne kadar sahipseniz, bankada sizden alacağını bekletmeme hakkına o kadar sahiptir.

Mehmet İmrek                     07 Aralık 2011
YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com