Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

12 Aralık 2011 Pazartesi

Kredi kartına getirilecek tehlikeli sınırlama.

Tepkiler:  

BDDK, Bankalardan alacağı görüş doğrultusunda kredi kartlarının kullanımına ilişkin yeni bir kısıtlama getirecektir.
Aslında bu durum var olan kanun hükmünü uygulamayan Bankaların alacaklarını doğru tahsil edemeyişi neticesinde ortaya çıkan bir neticenin getirmesi muhtemel zorunluluktan kaynaklanmaktadır.
Konuyla İlgili Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı Aydın Ağaoğlu'nun A- HBR TV'de yaptığı açıklamaları aşağıdaki linki tıklayarak izleyebilirsiniz.


http://www.ahaber.com.tr/webtv/videoizle/satir-arasi-2--27122011 
BANKA KARTLARI VE KREDİ KARTLARI KANUNU
Kanun No. 5464 Kabul Tarihi : 23.02.2006
Kredi kartı limiti

MADDE 9 - Kart çıkaran kuruluş tarafından bir gerçek kişinin sahip olduğu tüm kredi kartları için tanınacak toplam kredi kartları limiti, ilk yıl için, ilgilinin aylık ortalama net gelirinin iki katını, ikinci yıl için ise, dört katını aşamaz. Bu fıkra uygulamasında bin Türk Lirasına kadar limitler hariç olmak üzere, aylık veya yıllık ortalama gelir düzeyi kart hamili tarafından beyan edilen ve ilgili kuruluşlarca teyit edilen gelirler üzerinden tespit edilir.
Kart hamilinin talebi üzerine üçüncü kişiler adına asıl karta bağlı ve asıl kart limitini aşmamak kaydı ile ek kredi kartı düzenlenebilir.

Kurul, ikinci fıkrada yer alan sınırlama da dahil olmak üzere, kart çıkaran kuruluşların genel ve bireysel risk sınır ve oranlarını belirlemeye yetkilidir.

         Görüleceği üzere bankalar kredi kartı limitlerini yasaya göre değil kart kullanıcısının verdiği veya bankanın edindiği istihbarat neticesinde kişinin geliri, mal varlığı kriterleri göz önünde bulundurularak kart limitleri oluşturulmuştur. Kart kullanıcısı bankanın kartına tanımladığı limiti son haddesine kadar kullanmak istemekte doğal olarak haklıdır. Edindiği kredibiliteyi değerlendirmek hakkını kendinde görmektedir.

         Kart kullanan bir kişi ister bir kredi kartı sahibi olsun, ister birkaç kredi kartı sahibi olsun kullandığı kart veya kartların kullanabilir limitleri gelirinin dört katından fazlasını geçemez. Bankalar ne yazık ki bunu uygulamadılar. Tehlike ne zamanki sinyal verdi hemen kart kullanıcısını zora sokacak değişikliklerin yapılması için kolları sıvamaya başladılar.

         Her ne olursa olsun kart kullanıcıları BDDK’yı yasal değişikliğin yapılmaması için baskı altına almalıdırlar. Çünkü bugünün müsebbibi kart kullanıcısı değil, bankaların ta kendisidir.

         Bankalar son ekonomik gelişmelere ve oluşan kredi risk değerlendirmeleri sonucunda böyle bir uygulamayı hayata geçirmeyi kaçınılmaz görmüşlerdir. Pek tabi BDDK bunu göz ardı etmeyecektir. Muhtemel odur ki; 2012 yılında kart limitleri kart kullanıcısının risk puanlaması doğrultusunda belirlenecek kart limitine bağlı belirlenmiş limit içinde kartını kullanmaya mecbur edilecektir. Bu da birçok sıkıntıyı beraberinde getirecektir.

         Banklar mevcut kart kullanıcısı portföyüne göre limitleri belirlemeden önce borçların tüketici kredisine dönüştürülerek ödenebilir taksitler halinde yapılandırmaya gitmesi ve borcun ortadan kalkması halinde kişinin geliri, önceki harcama ve ödeme alışkanlıkları değerlendirmesi neticesinde belirleyeceği limit dahilinde yeni uygulamayı devreye sokmalıdır. Aksi durum hem bankalar hem de kart kullanıcıları açısından zor dönemlerin yaşanacağı sinyalini vermektedir. Yeni kredi kartzedeleri oluşacak ve birçok insan bunalımlara sürüklenecektir. Bunu bugünden önlemek hiç de zor olmasa gerek. Zira ceberut yöntemler veya tek taraflı yasal değişiklikler kimseye hayır sağlamaz.

         Aklın yolu birdir. Madem bankalar kart limitlerini belirlerken yasaya uymadan bol keseden limit belirleyip kart dağıttılar bunun sonucu olarakta kart borçlusunun borcunu rahat ödeyebilmesi için kolaylaştırıcı faktörleri de önceden uygulamaya geçirmelidirler. Bol sıfırlı kart limitleri neticesinde bankalar yüksek faizlerle paralar kazandılar. Dolayısıyla bunun sonucunda da kart kullanıcısına zorluk çıkarmadan alacağının tahsilini yapabilecek en akılcı yöntemleri devreye sokmak zorundadırlar.

 Mehmet İmrek           12 Aralık 2011

                  

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sayın Blog okuyucusu,
Yorumunuz denetlendikten sonra yayınlanacaktır.

YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com