Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

14 Kasım 2011 Pazartesi

Hakem heyetleri çözüm mercii mi? Sorun mercii mi?

Tepkiler:  

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 22. Maddesine göre her yıl parasal sınırı belirlenen şikayetlerde Hakem heyetlerine başvurunun yapılması zorunludur. Yani Hakem heyetleri çözüm mercileridir. Yasal mevzuata göre bu mercilerin verdiği kararlar mahkeme ilamı hükmünde olup alınan kararın icra kabiliyeti bulunmaktadır. Hatta öyle ki bu mercilerin daha hızlı ve işlevsel olabilmesi için yasal olarak 3 ay içinde karar alması zorunluluğu getirilmiştir.
Buraya kadar her şey anlaşılabilir ve makul ölçülerde hak arama hakkının kolaylaştığı izlenimini edinebilirsiniz. Fakat bu buzdağının görünen kısmı. Birde görünmeyen tarafı var ki Tüketicinin sabır taşı olması gerekir.
Konuyu biraz açalım..
Hakem heyetleri bugün itibariyle 81 İl Valiliklerinde ve 851 İlçe Kaymakamlıklarında bulunmaktadır.
Bu mercilerde toplam 6 üye görev almaktadır. Burada oy hakkı bulunmayan raportör, hakem heyetinin tüm yazışma ve koordinasyon işlerini yürütmektedir. Diğer kalan üyelerin oluşumu ise şöyledir;
İlçe Hakem heyetinde Başkan, Kaymakamlık görevlisi veya Mal Müdürüdür. İl Hakem heyetlerinde Valilik bünyesinde hizmet veren Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürüdür. Kalan dört üye, Baro temsilcisi, Belediye temsilcisi, Tüketici örgütü temsilcisi ve Ticaret veya Esnaf Odasının görevlendirdiği temsilcilerden oluşmaktadır.
Hakem heyetleri her ayın 2’inci ve 4’üncü Pazartesi günleri olmak üzere onbeş günde bir şikayetleri değerlendirip karara bağlamak için toplanır. Burada toplam beş üyeden en az üçünün oyu ile ve oy birliği ile karar alınmaktadır. Buraya kadar her şey tamam.
Fakat gelin görün ki bu yasada belirtilen şekilde maalesef hakem heyetleri toplanmaz ve hakem heyeti üç ay içinde karar veremez haldedir. Bunun örnekleri sabittir. Bazı hakem heyetlerimiz hariç, çoğunluğu toplantı günlerinde toplanamazlar. Üç ay içinde karar vermeleri gerekirken bu beş hatta sekiz aya kadar çıkabilir. Gerekçeleri ise kabul edilemez niteliktedir.
Bir kere yapılan başvuruda tarafların şikayete konu iddialarının ispatlanması ana unsuru belgelere dayandırılmalıdır. Bu Medeni Kanunun 6. Maddesinde açık ve sarih biçimde izah edilmiştir. Hakem heyetlerinin ellerinde ki mevcut bilgi ve belgelere göre karar alabilme yetkileri bulunmaktadır. Ne yazık ki uygulamada böyle değildir. Çünkü bilgi ve belge toplama yetkisi raportörün görevleri arasındadır. Raportör şikayet edilen satıcıya savuma yazısının verilmesi için tebligatta bulunur. Eğer satıcı burada keyfi olarak veya başka bir nedenle cevap vermediyse görevli raportör ısrarla buradan yazının gelmesi halinde dosyayı üyelerin önüne getirmektedir ki bu usul yönünden tamamen hatalıdır. Zira mağdur olan taraf daha da mağdur edilmektedir. Bilgisiz ve eğitimsiz raportör inisiyatif kullanarak satıcıya burada kesin 10 günlük bir süre verebilir. Ve satıcının bu kötü niyetli girişimini engellemiş olmakla birlikte yasal süre içinde kararın alınmasını da sağlamış olur.
Hakem heyetlerinde yaşanan birçok olumsuzluklara dair şikayetler almaktayım.
Burası sanki çözüm merci değil, mübarek sanki sorun merci…
Tüketici haksızlığa uğramış hakkını arıyor, yetmezmiş gibi birde hakem heyetinde mağdur ediliyor. Peki, tüketici hakkını nerede ve nasıl arayacak. Kime ve hangi kuruma güvenecek!
Bu soruna acil çözüm bulunmazsa ileride telafisi imkansız devasa sorunlarla karşılaşmamız hiç de uzak değil.
Eğitim şart. Ama önce çözüm mercilerinde görev alanların eğitimden geçmesi gerekir.
Yoksa hukuka ve adalete olan güven duygusu yaralanmış olacaktır.

Yazan: Mehmet İmrek                     14 Kasım 2011 
  
Kaynak gösterilmeden kısmen dahi olsa yazıdan alıntı yapılamaz.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sayın Blog okuyucusu,
Yorumunuz denetlendikten sonra yayınlanacaktır.

YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com