Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

7 Kasım 2011 Pazartesi

Gereği Düşünüldü: Davalının Ayıplı Hizmeti nedeniyle fazladan alınan bedelin davacıya iadesine...

Tepkiler:  Hukuk tektir ve herkese lazımdır. Hiçbir surette kişilerin sosyal statülerine, ırklarına, inançlarına ve bulundukları yere bakılmaksızın ayrım yapılmadan mahkemeler kararlarını verirler. Fakat bazen öyle durumlar vardır ki insan hani düşünmeden de edemez. Peki, nedir o bizi düşünmeye iten sebep? Son zamanlarda iletişim sektöründe akıl almaz olaylar olmaktadır. Bunları enine boyuna şöyle bir tartışalım istedim..
Bir gsm operatöründen veya sabit telefon hizmeti veren bir Telekom firmasından hizmet alırsınız. Önce abone olurken kendi şartlarınıza göre tarifenizi seçer ve sözleşmenizi imzalarsınız. Ancak zaman içerisinde hizmeti veren yaptığı sözleşmeye sadık kalmaz ya tarifeyi değiştirir ya da akıl almaz bir fatura tahakkuk ettirerek kendince bir haklı neden tesis edip sözleşmenin feshi yönüne ve haksız olarak fatura ettiği bedelin tahsili yoluna gider.

Yaklaşık iki yıl öncesinde her yöne sınırsız ve aylık 55 TL ücret karşılığı bir tarife paketi piyasaya lanse edilip pazarlaması yapıldı. Kulağa da hoş gelen cebede avantajlı gelen bir tarifenin bol bol reklamı yapılmaktaydı. Hatırı sayılır bir abone sayısına ulaşmıştı bu gsm firması. Fakat aradan geçen zaman içerisinde evdeki hesabın çarşıya uymadığı görüldü ki firma hızlı bir şekilde çark etmeye başladı. Bol sıfırlı faturalar abonelere gönderildi ve telefonları görüşmelere kapatıldı. Hatta abonenin rızası ve onayı olmadan sınırsız görüşme süresi 3.000 dakikaya görüşülecek kişi sayısı 75’e aylık tarife paketi ise 67 TL’ye çıkarılmıştı.
Tabi buna sinirlenen abone ya hattını kapattı ya da başka bir gsm firmasına hattını taşıdı.
İçlerinde öyleleri vardı ki bu durumu bir türlü kabullenemedi. Haklılardı tabii ki.. Nasıl kabul edebilirlerdi bu hukuksuzluğu ve kural tanımazlığı.
Şunu bir kez daha hatırlatmak yarar görürüm. Bilinçli tüketici hakkını bilen, arayan ve mücadele verendir. Durduğunuz yerde hiç kimse sizin yaşadığınız mağduriyetin hukuki mücadelesine girişmez. Zaten bunun yasal olarak mümkünatı da yoktur. Zira sözleşme hürriyeti serbestisi bu mücadeleyi yapacak olan tüketici örgütlerinin önüne konulan en büyük engeldir. Mahkemeler her abonenin sözleşmesini farklı içeriklerde düzenlendiğini kabul ederek tüm abonelerin adına böyle bir davanın görülmesine gitmez ve açılan davanın reddine karar verirler.
Yazılı ve görsel medyamız bu adı geçen gsm operatörünün haksız uygulaması neticesinde mahkemenin ve yargıtay’ın vermiş olduğu nihai karara rağmen firmanın adını reklam kaygısı nedeniyle zikretmemiş ama yargı kararının neticesini kamuoyu ile paylaşmıştı. Buna da şükür.
Burada şu gerçek görüldü ki hukuk üstündür. Hiçbir kişi, firma veya kurum hukuktan üstün ve ayrıcalıklı değildir. Adı geçen gsm operatörünün kaçıncı dava kaybedişini ise inanın ben bile hatırlayamıyorum. O kadar çok dava kaybettiler ki o zamanın yöneticileri bugün bulundukları yerde değildirler. Ama aboneleri ise farklı gsm operatörlerine çoktan hatlarını taşıdılar. Firma çok sayıda abonesini ve en önemlisi güvenirliliği ile prestijini çok ama çok kaybetti. Bunda firma ders çıkarır mı ? Hiç ihtimal vermiyorum. Çünkü can çıkar huy çıkmazmış. Firmada üst tepe yönetici değişse de mental değişmediği sürece hep aynı alışkanlıkları devam edecektir. Umarım yanılırım.
Tüketicilere şu uyarıyı yapmayı borç bilirim. Asla sizi mağdur edenin yaptığını yanına kâr olarak bırakmayın. Adalete güvenin. Geçte olsa tecelli etmektedir. Mahkemeler gereğini düşünür, hukuk temelinde hakkı haklıya teslimde karar verirler.

Yazan: Mehmet İmrek               07 Kasım 2011
YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com