Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

22 Kasım 2011 Salı

Elektrik Faturalarına Yansıtılan Haksız Bedelleri Nasıl Geri Alabilirsiniz..!

Tepkiler:  
Elektrik faturalarında akla hayale gelmez birçok kesinti yapılmaktadır. Bütün bu kesintilerin ne amaçla yapıldığı, hangi hukuki gerekçeye dayandırıldığı muammadır.
Hiçbir yetkili bunu ne yazık ki izah edememektedir. Çünkü alınan bedellerin haksız ve hukuksuz olmasının yanı sıra mantıksal bir gerekçesi de bulunmamaktadır. İyi niyetli dürüst vatandaş hiçbir surette gayri kanuni ve gayri ahlaki yola sapmadan namusluca kullandığı elektrik bedelini ödediğini sanıyor iken, farkında olmadan kaçak kullanıcının bedelini ve dağıtıcı firmanın alt yapısından oluşan kaybın bedelini de ödemektedir. Hatta bununla kalmayıp “k/k bedeli, dağıtım bedeli, sayaç okuma bedeli, trt payı, enerji fonu ve belediye payı” gibi altı kalem hizmetinde bedelini ödemektedir. Daha da önemlisi kaçak ve kayıp bedelini ödemekle kalmaz bir de bunların KDV'sini ve diğer kalemlere yansıyacak bedellerinide ödersiniz... Neresinden bakılırsa bakılsın; soyuluyor namuslu vatandaş. Namussuzun ceremesini çekiyor. Sayacı okumaya gelen görevlinin maaşınıda yine elektrik abonesi dürüst vatandaş ödüyor. Kısacası vatandaş tabiri amiyane ile kaz gibi yolunuyor.
Tüm bu alınan bedellerin geri iadesini isteme hakkına sahiptir dürüst tüketici. Bunun için hiç vakit kaybetmeden ve üşenmeden Nisan 2011’den sonraki tüm faturaların örnekleri ile Ödeme belgelerinin fotokopilerini yazacakları bir dilekçeye ekleyerek hakem heyetlerine müracaat etmeleri gerekecektir. Burada özellikle belirtmek istediğimiz hususu da hatırlatmakta yarar görmekteyiz.
Şahıs adına kayıtlı aboneler hakem heyetlerine başvurabilirler. Hakem heyetleri ilçelerde Kaymakamlıklarda, İllerde ise Valilik bünyesinde ki Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerinde bulunmaktadır. Buraya müracaatlar ücretsizdir.
Ticari İşletmeler ise Asliye Ticaret Mahkemelerine başvurmak zorundadırlar. Buraya müracaatlarda “gider avansı” adı altında peşin harç ödemek durumundadırlar.
Elektrik kullanımından doğan zararların tazmini, “Elektrik Piyasası Müşteri Hakları Yönetmeliği”nin 33- (1) Maddesine göre; “Bu yönetmelik hükümleri uyarınca elektrik enerjisi hizmeti alan müşterilerin hakları ve zararlarının tazmini konusunda Kanunun 11.Maddesi ve 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri ile buna ilişkin diğer mevzuat hükümleri uygulanır.” demektedir.

YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com