Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

4 Kasım 2011 Cuma

Sanal Nitelikli Dolandırıcılık

Tepkiler:  


 
İnternet hayatımızın neredeyse bir parçası haline geldi. Hatta öyle hale geldi ki günün en az on saati bilgisayar başında geçmektedir. Kimimiz bunun kolaylığından yararlanıp alış veriş dahil tüm ihtiyaçlarımızı internet üzerinde sağlarız. Ancak bu kolaylığın arkasında saklı tuzakları ise hiç ama hiç aklımıza dahi getirmeyiz.

Yazılı medyada çıkan haberlere göre her beş kişiden biri internet üzerinden alış veriş yapmaktadır. Buraya kadar herşey normal. Fakat bu buz dağının görünen olumlu tarafı. Bir de olumsuz tarafları var. 

Bilinçli Tüketici internet üzerinde alış veriş yapmadan önce bir piar araştırmasını yapar. Ekonomik durumuna ve ihtiyacına göre neyi alacaksa bunun birkaç yerden fiyat araştırmasını yaptıktan sonra kararını verir. Fakat ne yazık ki bunu yapan insan sayısı azımsanacak kadar sayılardadır.

İnternet üzerinde satış yapan firmaların bilinir, güvenilir ve müşteri memnuniyeti ilkesi gereği olası sorunlarda gösterdiği çözüm odaklı duruşlarının iyice araştırılması gerekir. Herşeyden önemlisi sizden istenen bilgilere dikkat etmelisiniz. Sizden TC Kimlik No ve Kredi Kartı bilgileri isteniyorsa kesinlikle bu bilgilerinizi vermeyiniz. Çünkü sipariş ettiğiniz ürün için satıcının sizin adınıza, soyadınıza ve adres bilgilerinize ihtiyacı vardır. Kargo ile veya satıcı firmanın kendisinin bizzat elemanlarınca ürün teslimatı yapılacak ise o zaman fatura bilgisi için TC Kimlik Numaranız ihtiyaç vardır. Ürünün bedelini malın teslimi esnasında yapmalısınız. En önemlisi ürünü ambalajından çıkartıp, kontrol ettikten sonra alım işlemi ve ödeme işlemini yapmalısınız. Hiçbir surette bu kişilere kimlik fotokopisini asla vermeyiniz. Kredi kartı ile ödeme yapacaksanız pos cihazının yanınıza getirlerek yapılmasını isteyiniz. Eğer alış veriş miktarınız 500.-TL üzerinde bir miktar ise, önceden bankanızı arayarak alış veriş yapacağınız tutarın bilgisini vermeniz ileride ortaya çıkması muhtemel sorunların önüne geçmesini engellemiş olacaktır.

Alış veriş çılgını olmamalısınız. Unutmayın ki ihtiyacınızın dışında yaptığınız her harcama önce kendi bütçenize sonra milli ekonomimize zarar vermektedir.

Alış verişlerinizde mutlak surette belge almalısınız. Yaşayabileceğiniz muhtemel sorunlarda bu belgeler büyük önem taşır. Zira hakkını arayan mağdur iddiasını dayandırdığı mağduriyetini resmi belgeler ile ispatlamakla yükümlüdür. İnternet üzerinde yapılan alışverişlerde satıcı malı en geç 30 gün içinde teslim etmekle yükümlüdür. Şayet malın temininde bir sorun çıkarsa satıcı bu süreyi, tüketiciye yazılı olarak bildirmek kaydıyla 10 gün daha uzatabilir. Satıcı malı teslim ettiğini ispatla yükümlüdür.

 Eğer aksi bir durum ile karşılaşırsanız önce satıcıya yazılı ihtarda bulunmalı ve oradan gelecek cevaba göre hakem heyetine başvurmalısınız. Bilginiz dışında Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizin alınması veya bilginiz dışında oluşan bu bilgilerin üçüncü kişilerle paylaşılmasından doğan tüm mağduriyetlerinizde vakit geçirmeden Cumhuriyet Savcılıklarına "Nitelikli Dolandırıcılık" tan suç duyurusunda bulunmalısınız. Asla bunları yapmayı ihmal etmeyiniz. Unutmayın ki siz ne kadar ağır kalırsanız karşınızda ki kötü niyetli dolandırıcı hızlı hareket eder.

Siz, siz olun tedbiri elden bırakmayın. Temkinli hareket edin. Bilinçli olun, dikkatlice alışveriş yapın...

Yazan: Mehmet İmrek                               05 Kasım 2011YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com