Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

9 Ağustos 2011 Salı

'Ramazan fırsatçıları işbaşında'

Tepkiler:  

Tüketiciler Birliği Genel Sekreteri Mehmet İmrek, “Sebze ve meyve fiyatlarında mevsimsel bir sorun olmamasına rağmen, fiyatlarda yüksek artışlar olmuştur” dedi.


Tüketiciler Birliği Genel Sekreteri Mehmet İmrek konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır.

"Her yıl Ramazan ayı öncesinde, Tüketiciler Birliği çarşı pazarın nabzını tutarak, fiyatlarda oluşabilecek olumsuzlukları kamuoyu ile paylaşmaktadır.

Bu yıl iklim ülke genelinde mevsim normallerinde seyretmiştir. Kuraklık olmadığı gibi ürün çeşitliliği bakımından hasat eksikliği yaşanmamıştır. Kaldı ki ülkemiz bir tarım ülkesi olup dünyada kendi kendine yetme oranı en yüksek ülkelerden biridir.

Tüketiciler Birliği, her ramazanda çarşı-pazar kontrollerini devam ettirmiş, ne yazık ki her yıl olduğu gibi bu yılda sebze ve meyve fiyatlarında artışlar olduğunu  tespit etmiştir. Tespitlerimize göre, sebze ve meyve fiyatlarında %300’lere varan artışları olmuştur. Kimi sebze ve meyve türlerindeki fiyat tespitleri şöyledir:
0707dp_10_z+2007_July_dieseBakliyat fiyatlarında geçen yılın aynı ayına göre gözle görülür bir artış olmamış, yalnızca şeker fiyatlarında Ramazan ayı öncesinde artış yapılmıştır. Kahvaltılık türü gıdalarda da artış olmadığı gözlemlenmiş olup, et fiyatlarında Ramazan ayı öncesinde yaşanan spekülatif artış, Ramazan ayı içerisinde de devam etmiş ve et çeşidine göre fiyatlarda yaklaşık 5 ila 10 TL arası değişen miktarlarda artışlar olmuştur. Burada yalınızca EBK tanzim mağazalarında piyasaya göre ucuz et satıldığı görülmektedir.
Ramazan ayı süresince piyasayı kontrollerimiz devam edecektir. Bu bağlamda yaşanacak her olumsuzluğu kamuoyu ile paylaşacağımızı belirtmek isteriz.
Ayrıca, Tüketiciler Birliği olarak, hiç olmazsa Ramazan ayı süresince yerel belediye zabıta birimlerince ve Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilgili birimlerince daha etkin denetimlerin yapılmasını istemekte ve haksız kazanç sağlamakta olan satıcıların yasal hükümler dahilinde cezalandırılmalarını ve bunun kamuoyuna duyurulmasını talep etmekteyiz. "


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sayın Blog okuyucusu,
Yorumunuz denetlendikten sonra yayınlanacaktır.

YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com