Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

26 Ağustos 2011 Cuma

Kredi Kartı Kullanıcıları “Eylül” Ayına Dikkat!

Tepkiler:  

BDDK 17 Aralık 2010 tarihinde yayınladığı kredi kartlarıyla ilgili yönetmelik değişikliğinde borçlu kredi kartı kullanıcılarının canını yakacak bir takım düzenlemelere gitmiştir.

Buna göre bir takvim yılı içinde dönem borcunun % 50 sinin üzerinde ödeme yapmayanların riskli alacaklar grubuna alınarak kredi kartı borçlusunun toplam borcunu ödeyinceye kadar kartın kullanımının bloke edileceği düzenlemesini getirmiştir.
10 milyon kredi kartı sahibine şok!

Şimdi bu değişikliğe göre Haziran ve Temmuz ayında kart borcunun asgarisini ödeyen kişi Eylül ayında bu şartı yerine getirmediği dikkate alınarak kartın nakit çekime kapatıldığını öğrenecektir. Dolayısıyla kart kullanıcısı borçlu borcun tamamını ödemesi halinde risk grubundan çıkarılarak yeniden kartının kullanımına sahip olacaktır.

Tabi verilere göre şu an kullanımda 49 milyon 508 bin 731 kredi kartı bulunuyor. Bunun yaklaşık 10 milyon kişi kullanıcısı borcunun asgarisini ödeyerek kredi kart borcunu ötelemektedir. İşte asıl facia burada beklenmektedir!.. Zira zaten ödeme sıkıntısında olan bu kadar kart borçlusu değişen yönetmelik hükmüne göre borcunun tamamını ödemek durumunda olacaktır. Bununda hali hazırda yasal takibe düşmüş 1,5 milyon kredi kartı sayısını düşünürsek bu işin vardığı noktayı önceden tahmin etmek hiç de zor olmayacaktır.

Ayrıca kredi kartı asgari ödemelerinin limitleri de artırılmıştır.

Buna göre bir kişinin 10.000 Türk Lirası limitli bir kredi kartının olduğunu düşünelim. Bu kart sahibi kişi önceden borcunun asgarisi olarak % 20’sini ödemekteydi. Bu asgari oran değiştirilmedi.

Yalnız aynı kart kullanıcısının birden fazla kartının olduğunu ve limitinin de yine 10.000 Türk Lirasının üzerinde olduğunu varsayarsak durum farklılaşmaktadır. Bu duruma göre asgari ödemesi % 30 olacaktır.

Kart limiti 20.000 Türk Lirası üzerinde olanlar ise asgari, ödemelerini % 40 olarak yapacaklardır.

Eylül ayı niye kritik?

Takibe düşmüş hali hazırda 1,5 milyon kart borçlusu bulunmaktadır. Bu borç tutarı yaklaşık olarak 3 milyar 737 milyon liraya ulaşmış durumda. Birde buna kartın “asgari tutarını ödeyerek” borcunu birkaç kartla döndürebilen kişi sayısının 10 milyona yakın olduğunu kabul edersek, burada ki vahim tabloya ilişkin resim ortaya çıkmış olacaktır.

BDDK’ ya yapılan şikayetlerin başında kredi kartları ve kartların iptali ile ilgili şikayetlerin ilk sıralarda yer alması dikkat çekmektedir.

Kredi kartını iptal etmek isteyen kişi “şubeler kanalıyla verilecek iptal formlarını doldurarak, talebin hangi tarihte alındığına dair şube yetkililerince imzalanmış bir belgenin veya doldurulan iptal talep formunun bir örneğinin kart hamiline verilmesi zorunludur” düzenlemesini de getirmektedir. Böylece kartını iptal etmek isteyen kişilerin ellerinde bir belge olacağı için ileride çıkması muhtemel bir sorununda önüne geçilmiş olunacaktır.

Yazan: Mehmet İmrek     26 Ağustos 2011 Cuma

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sayın Blog okuyucusu,
Yorumunuz denetlendikten sonra yayınlanacaktır.

YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com