Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

6 Haziran 2011 Pazartesi

gıda etiketlerindeki tehlike

Tepkiler:  
İstanbul;06.06.2011

“gıda etiketlerindeki tehlike”
Gıda ürünlerinde üretim tarihi zorunluluğunun kaldırılması ile ortaya çıkan sorunları değerlendiren Tüketiciler Birliği Genel Sekreteri Mehmet İmrek, “Yapılan düzenleme ile üreticilerin haksız uygulamalarına paralel olarak tüketici mağduriyetleri artış göstermiştir” dedi.

Tüketiciler Birliği Genel Sekreteri Mehmet İmrek konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır.

Piyasaya sunulan gıdaların ambalajlarında üretim tarihi yer almayıp, son kullanma tarihi belirtilmektedir. Üretici ve ithalatçılar, Tarım Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliği gerekçe göstererek, üretim tarihinin yazılması zorunluluğunun bulunmadığını belirtmektedirler.

Anayasa’nın 172. Maddesi “Devlet tüketicileri aydınlatır ve koruyucu tedbirleri alır, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini teşvik eder” demektedir. Birleşmiş Milletler Tüketici Hakları Evrensel Beyannamesi; “Tüketicilere, kendi ferdi istek ve ihtiyaçlarına göre bilinçli seçim imkânı sağlamak için yeterli bilgilere erişim sağlanması” gerektiğini açıkça hüküm altına almaktadır.

Tarım Bakanlığı Ulusal Gıda Kodeksi Komisyonu’nca 5179 sayılı Kanun gereğince hazırlanan ilgili  tebliğin 6. Maddesinde; gıda maddelerinin etiketlerinde bulunması zorunlu bilgilerle birlikte, “Gıdaların etiketlerinde son tüketim tarihinin bulunması zorunlu olup, üretim tarihinin bulunması zorunlu değildir.” hükmüne yer vermiştir. Gıda etiketlerinde, ürünün hasat yılı, koruyucu maddelerin neler olduğu ve içeriğinde ne oranda bulunduğu, üretiminin hangi tarihte yapıldığı ve son tüketim tarihinin ne olması gerektiği konusunda açıklayıcı, bilgilendirici ve hatta uyarıcı yazılara yer verilmesi gerektiği bir gerçektir.

TBMM Dilekçe Komisyonu Tüketiciler Birliği tarafından yapılan başvuruları dikkate alarak, bulunmasını talep ettiğimiz bilgilerin gıda maddelerinin etiketlerinde yer alması gerektiğini 25.03.2011 tarih ve 47 sayılı kararı ile hüküm altına almıştır.

Avrupa Birliği adayı ülkemizde, gıda kodeksi normlarına uygun üretim yapılması, denetim mekanizmasının düzenli ve sağlıklı bir şekilde işlevsel hale gelmesi, tüketicinin sağlığını, ekonomik ve hukuki çıkarlarını koruyucu tedbirlerin alınması konusunda Tarım Bakanlığı’nın daha etkin çalışma yapması gerekmektedir.

Mehmet İmrek
Genel Sekreter

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sayın Blog okuyucusu,
Yorumunuz denetlendikten sonra yayınlanacaktır.

YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com