Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

24 Şubat 2011 Perşembe

Kapıdan dolandırıcılıkta yeni yöntemlere dikkat!

Tepkiler:  

Tüketiciler Birliği,Tüketicileri iyi niyetlerinin mağduru olmamaları için dikkatli davranmaları hususunda uyardı.

 Kapıdan satış yöntemi ile dolandırıcılık yapanların yeni yöntemler geliştirdiğini belirten Tüketiciler Birliği Genel Sekreteri Mehmet İmrek,  “Tüketicileri iyi niyetlerinin mağduru olmamaları için dikkatli davranmaları hususunda uyarıyoruz” dedi.

Tüketiciler Birliği Genel Sekreteri Mehmet İmrek konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Kapıdan satış yöntemi kanun kapsamında düzenlenmiş olmasına rağmen, mevzuattaki yetersizlik ve tüketicinin iyi niyeti yüzünden bazı dolandırıcı çevrelerce yeni yöntemlerle gelir kapısı olarak kullanılmaya devam etmektedir. Bu nedenle kapıdan satışlardan dolayı oluşan tüketici şikâyetleri artarak devam etmekte ve ilk sıralarda yer almaktadır.

Tüketicinin hassas değerleri ve zafiyeti üzerinde pervasızca yeni yöntemler geliştiren bu suç odaklarınca, “öğrenciyiz, anket yapmaya geldik eğer siz bize yardımcı olursanız, bizler okul masraflarımızı çıkaracağız, buna mukabil siz de bizden bir hediye kazanacaksınız!” vaadiyle tüketiciye borçlandırıcı belge imzalattırmak suretiyle amaçlarına ulaşmaktadırlar.

Geliştirilen diğer bir yöntem ise yeni bir alış veriş merkezi açılacağını, tanıtım amacı ile hediye çeki ve indirim kartı verdiklerini söyleyerek yaşlılar ve ev hanımları tuzağa düşürülerek kandırılmakta senet vb. belgeler imzalatılarak tehdit edilmektedirler.

Özellikle yalnız, hasta ve yaşlıların zafiyeti kullanılarak tansiyon aleti, şeker ölçüm cihazı, masaj aleti satışlarına, sağlık kuruluşlarından indirim sağladığı aldatmacası ile “sağlık kartı” satışları da eklenmiştir.

Sanayi Bakanlığı kapıdan satış yöntemi ile tüketicileri dolandıran kişi ve kurumları takip ederek cezalandırmalı, adli mercilere şikâyet etmelidir.

Mali açıdan kayıt dışı faaliyet gösteren kapıdan dolandırıcılık firmaları sadece tüketiciye değil, ülke ekonomisine de ciddi zararlar vermektedir.

Tüketiciler kapı kapı dolandırıcılık yapan art niyetli kişilere itibar etmemeli, güler yüzlü olmalarına güvenmemelidir. İmzaladıkları belgeleri mutlaka okumaları noktasında uyarıyoruz."

 

 

YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com