Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

1 Şubat 2011 Salı

Arsızın arka bahçesine kazık çakmışlar, bu takırtı nereden geliyor diye sormuş.

Tepkiler:  
Sınırsız her yöne özgür tarife diye sattılar, sonra sınırsız vurgun yapıp sinir ettiler, en sonunda yargının tokadını yediler...
Avea LogoAvea her yöne sınırsız özgürlük adında 55.-Türk Lirası sabit ödemeli bir konuşma paketi hizmete sundu. Tabi cazip olması hasebiyle alan da , satan da memnundu... Fakat daha sonra pişmanlık ve geri adımlar atılmaya başladı. Kim tarafından ve Niye? Tabii ki avea tarafından, hesapsız ve plansız yapılan işin ardından.
Her yöne sınırsızca konuşacaktı bu tarife paketine abone olan.
Daha sonra kötü kullanımlar olduğu gerekçesiyle operatör tek tek yaptığı sözleşmeleri değiştirme kararı aldı. Burada kötü kullanım nedeniyle sözleşmeleri iptal edilenleri savunacak değiliz. Kim olursa olsun yaptığının sonucuna katlanmalıdır. Ama işin gerçeğine bakarsak hiç de öyle göründüğü gibi değil.
Şimdi dürüst vatandaş bu bedel mukabilinde eşiyle dostuyla hiçbir sınırlama olmadan konuşacak ya... Bizim bu operatörümüz bir hesabı iyi yapmamıştı. Neydi bu hesap? Rakip operatörlere ödeyeceği ara bağlantı bedelleri... Bu ödenecek miktar olağanüstü bir rakamdı. Yani halk tabiriyle kazın ayağı öyle göründüğü gibi değildi.
Neyse, zararın neresinde dönülse kârdı. Öylede yapıldı zaten. Neredeyse tüm aboneye aklın ve mantığı kabul görmeyeceği miktarlarda faturalar gönderildi. Bu faturaları görenler gözlerine inanamadı! Hani taahhüt edilen 55.-Türk Lirası filan bir bedel değildi. 2000.- Türk Lirası ile 10.000.- Türk Lirası gibi faturalar abonelere gönderilmişti. Ödeyebilenler ödedi. Ödeyemeyenler ya icralık oldu ya da bankadan kredi çekerek bu fatura bedelini ödedi.
Ancak tüketicinin gözü dönmüştü. Herşeyi göze almışlardı. Bu işin peşini bırakmayacaklar, sonuna kadar gideceklerdi. Nitekim öylede oldu.
Davalar bir bir açıldı. Peki, ne mi oldu? Vallahi avea neredeyse açılan bütün davaları tek tek kaybetti. Yılmadı temyize götürdü. Ama heyhat. Yargıtay’dan da ağır bir tokat iniverdi suratının tam ortasına. Davalar yine bir bir tüketici, yani taraf olan davacı lehine onandı. Buna en son örnek “Onur Karpuz” adlı bir tüketici. İstanbul, 2. Tüketici Mahkemesi’nde açtığı davayı kazanmıştı. Avea bir umut bu davayı Yargıtay’a temyize götürmüştü. Ve nitekim beklenen karar Yargıtay’dan geldi. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, mahkemenin verdiği kararı isabetli bularak tüketici lehine onamıştır.
Hep şunu deriz ya. Allah’ın sopası yok...
Ama adaletin tokadı var. Avea yine fena tokat yedi. Hem de ne tokat!  Tabi bundan gereken dersi alıp uslanırsa.

Yazan: Mehmet İmrek      01 Şubat 2011
YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com