Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

2 Aralık 2010 Perşembe

engelliler acıma değil, icraat istiyor.

Tepkiler:  

3 Aralık Dünya Engelliler Gününü değerlendiren Tüketiciler Birliği Engelli Tüketici Hakları Komitesi Başkanı Ferdinaz Koyuncu, ”3 Aralık, engellilere acıma, matem ve gösteri günü değil, yapılan hizmetleri sayma ve tanıtma günü olmalıdır” dedi.
Tüketiciler Birliği Genel Engelli Tüketici Hakları Komitesi Başkanı Ferdinaz Koyuncu konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

Ülkemiz nüfusunun %14’ü engelli olup, hayatını sürdürme noktasında kamu otoritesinin gerekli tedbirleri almadığı görünmektedir. Bunun yanında engelli yakınlarının da aynı eksiklerinden etkilenmesi sonucu, nüfusumuzun büyük bir çoğunluğunun kamu hizmetlerinden ve özel sektör uygulamalarından rahatsız olduğu, gerekli hizmet ve ilgiyi alamadığı ortadadır.

Rekabetçi anlayış sebebiyle özel sektörde tercihlerini kullanabilen engelli ve engelli yakınları, kamu hizmetlerinde kamu otoritesinin ilgisizliği ile karşılaşmaktadır. Yaşanan olumsuzlukların çokluğu ve çözüm üretilmeyişi, engelli yurttaşlarımızı dikkate almadığının acı bir göstergesidir.

Olumlu bir takım uygulamalar olmasına rağmen, Türkiye genelinde toplu ulaşımın engelli yurttaşlarımızın kullanımına hala uygun olmayışı, yaya yollarının ve şehir içi imarın düzenlenmemiş olması, en basitinden ulaşım ve seyahat hakkının gasp edildiğinin göstergesidir. Daha birçok eksikliklerin sıralanabileceği kamu hizmetlerinde, engellilere uygun hizmetlerin üretilmesi engelliler için bir iyilik değil, seçilmişlerin temel görevlerindendir.  Kamu otoritesinden engelliler için empati değil, görevi yapması beklenmektedir.

Engellilerin bütün hayatları boyunca yaşadıkları dış kaynaklı sıkıntılar bir günlük konuşmalara sığdırılamaz. Yaşanan tüm olumsuzluklar, kamu otoritesinin hizmetlerindeki eksikliklerini kapatmak ve engelli ve yakınlarına şirin görünmek adına, edebi konuşmalarla giderilemez. 3 Aralık tarihi, engellilere acıma, matem ve gösteri günü değil, yapılan hizmetleri sayma ve tanıtma günü olmalıdır.

Ferdinaz Koyuncu
Engelli Tüketici Hakları Komitesi Başkanı

TÜKETİCİLER BİRLİĞİ GENEL MERKEZİ | Turgut Özal Cad. Emek Saray Apt. No:22 K:5 Aksaray- Fatih/ İST. 34080
      Telefon:0212-524 82 82, 521 36 92 | Faks: 0212- 521 82 82 | www.tuketiciler.org | bilgi@tuketiciler.org

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sayın Blog okuyucusu,
Yorumunuz denetlendikten sonra yayınlanacaktır.

YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com