Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

6 Aralık 2010 Pazartesi

akbil'le soyguna son

Tepkiler:  

İstanbul, 06.12.2010
“akbil’le soyguna son”
İstanbul’da toplu taşımada kullanılan akbillerin dolum gişelerinde yaşanan arızaları  değerlendiren Tüketiciler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet İMREK “Akbil sistemin sürekli olarak yaşanan arızalar tüketiciyi bıktırmıştır. Akbilini dolduramayan tüketiciyi ulaşım için daha fazla para ödemeye zorunlu kılan bu arızalara karşı önlemler alınmalı, bu kesintiler sırasında tüketiciler mağdur edilmemelidir.” dedi.
Tüketiciler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet İMREK konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:
Toplu taşımada kolaylık sağlayan akbil hizmetinde son zamanlarda yaşanan sistem arızaları, tüketicilere ucuz ve pratik seyahat sağlamaktan ziyade, azap kaynağına dönmüştür.
Tüketiciler, İstanbul’un belirli yerlerinde bulunan büfelerde akbil dolumu yapabilmektedir. Ancak aralıklarla yaşanan ve yaklaşık 3 gündür sürekli bir hal alan sistem arızaları, tüketicilerin büfelerden akbil doldurmasını engellemektedir.
Akbil dolum sistemindeki arızalar tüketicileri ekonomik olarak da zarara uğratmaktadır. Raylı sistem geçişlerinde kullanılan jetonlar 1,75 TL olarak ücretlendirilmektedir. Akbil geçişinde ise ücret 1,65 TL’dir. Aynı şekilde 1,65 olan tam akbil geçiş ücreti, otobüslerde tüketicilerin şoföre nakit para vermeleri durumunda 1,85 TL’ye çıkmaktadır.

Bu bağlamda İETT’nin sistem arızaları sebebiyle tüketicinin mağduriyetine neden olan bu probleme köklü bir çözüm üretmesi kaçınılmazdır. Zira, bir çözüm bulunmaması ile bu durum bir soyguna dönüşmektedir.

Bu konuda İETT gerekli önlemleri almalı ve sistem kesintilerini en aza indirmelidir. Tüketicilerin mağduriyetini önlemek amacıyla da akbil dolum sisteminin arızalı olduğu durumlarda, jeton ücretlerinin ve şoför akbil ücretlerinin akbil geçişinde olduğu gibi 1,65 TL olarak ücretlendirilmesini sağlamalıdır.

Mehmet İmrek
Tüketiciler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sayın Blog okuyucusu,
Yorumunuz denetlendikten sonra yayınlanacaktır.

YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com