Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

26 Kasım 2010 Cuma

Satın Almama Günü: bir felsefenin başlangıcı

Tepkiler:  İstanbul, 26.11.2010

 “Satın Almama Günü: bir felsefenin başlangıcı”

Tüm dünyada gerçekleştirilen “buy nothing day- satın almama günü” kampanyasını değerlendiren Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Hatice Saadet Kalyoncu; “27 Kasım günü tüm dünya ile aynı anda, 24 saat boyunca hiçbir şey satın almıyor; medya, reklam, moda üçlemesi sonucu oluşan tüketim çılgınlığına ‘hayır’ diyoruz” dedi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Hatice Saadet Kalyoncu konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:
Bir reklam sektörü çalışanı olan sanatçı Ted Dave, kendisi de dahil bütün insanların başkaları tarafından yönlendirildiği gerçeğinin farkına varmış; Vancouver halkından 24 saat boyunca hiçbir harcama yapmamalarını istemiştir. Kendi yaşadığı çevrede başlattığı bu kampanya çapı günden güne artmış ve bugün 65 ülkede kutlanan uluslar arası bir kampanyaya dönüşmüştür. Buy Nothing Day, bizim ülkemizde 2002 yılından beri Tüketiciler Birliği öncülüğünde “Satın Almama Günü – SAG” ismiyle tanıtılmaktadır.
Yaşadığımız çağda aralıklarla ortaya çıkan mali krizlerin temel gerekçelerinin başında sınırsız tüketim tutkusu yer almaktadır. Daha çok para için daha çok tüketim felsefesini benimseyen bu düzende, tüketimin her yola başvurularak sürekli teşvik edilmesi, küresel krizlerin devamına neden olmaktadır.
Tüketiciler, tüm manipülasyonlara karşın alışveriş listelerini ihtiyaçlarına göre belirledikleri ve bütçelerine uygun harcamalar yaptıkları takdirde bu israf ekonomisinden kurtulacak ve hızlı tüketim yerine sürekli tüketim mümkün olacaktır.
Alışverişteki asıl gücün satıcılardan alıcılara geçmesini sağlamak ve tüketim bağımlısı haline getirilen zihinlere, bu bağımlılıktan kurtulabileceklerini göstermek için herkesin kendine sormasını istiyoruz: “Alışveriş yapmadan bir gün geçirebileceğinizi hiç düşündünüz mü?”
Bir gün de olsa ‘kapitalizm’in oyuncağı olmadığımızı, dayatmaları kabul etmediğimizi ve tüketim kölesi olmadığımızı gösteriyor; tüketicileri 27 Kasım Cumartesi günü 24 saat boyunca hiçbir şey satın almamaya ve alışveriş listelerini sorgulamaya davet ediyoruz. 

Hatice Saadet Kalyoncu
Genel Başkan Yardımcısı

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sayın Blog okuyucusu,
Yorumunuz denetlendikten sonra yayınlanacaktır.

YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com