Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

11 Ekim 2010 Pazartesi

Farklı tüketici profilleri…

Tepkiler:  
Bu yıl müsiad tarafından 13. sü düzenlenen fuara Tüketiciler Birliği 3. Salonda ve A- 13 nolu stant’da tüketiciler ile buluşmuştur.
HPIM0751.jpg
HPIM0762.jpg
HPIM0755.jpg
HPIM0754 (2).jpg
 
Büyük bir katılımın olduğu, geniş bir ziyaretçi kitlesi tarafından ziyaret edilen fuar aynı zamanda bir tüketici profilini de ortaya çıkarmış oldu.
Her kesimden ve farklı eğitim düzeyinde ki insanımızın  ziyareti ile hareketlenen stantlarda sektörel görüşmelerin yanında haklarının neler olduğunu öğrenmek ve şikâyetlerini dile getirmek isteyen insanımızın da fuarda bulunduğu bir organizasyon olma özelliğini de yerine getirmiş oldu.
Fakat gerçek şu ki tüketiciler ne yazık ki haklarını bilmemekte ve ne acıdır ki hakkını aramak gibi bir mücadele içine de girmemektedir. Bunu da birebir tüketici ile yaptığımız görüşmelerimizden müşahede etmiş olmaktayım.
Aslında bu sorunun kaynağında kanunun yetersiz olmasının yanında geniş manada tüketici haklarını koruyan bir nitelikte olmadığı tüketici tarafından dile getirilmiş ve bir hususun önemi açıkça vurgulanmıştır.
Bu nedenle hak bilincinin oluşması yönündeki özendirici ve hak arama mücadelesi gayreti motivasyonu sağlanamamış olmakla geniş katmanlı eğitim çalışmalarına yönelik bir özendiricilikte hali hazırda görünmemektedir.
Bunun sağlanabilmesi için aile içinde tüketici haklarına yönelik çalışmaların bir an evvel başlatılması görevini yerel yönetimlerin el atması ile mümkün olabileceği gibi ilköğretimde okullarımızda çocuklarımıza bu konuda haftada en az bir ders olmak kaydıyla eğitim verilmesi gerekmektedir.
Yazımızın başında belirttiğimiz gibi eğitim seviyesi yüksek insanlarımızda bile tüketici hakları konusunda bir eksiklik olduğu biraz bilgisi olanlarında uğraşmaya değmez gibi basit bahane veya üşengeçlik ile geçiştirildiği gerçeği kendini ifşa etmiş bulunmaktadır.
Unutmamak gerekir ki haklarını bilmeyen hakkını aramasını da bilemez.
Televizyonlarda hiçbir eğiticilik ve bilgilendiricilik içermeyen yığınla programlar bulunmaktadır. Ve bu programların izleyici sayısı düşük olmakla birlikte her hangi bir getirisi de bulunmamaktadır. Aslında boşa giden bu zaman dilimi içerisinde tüketiciyi bilgilendirici ve eğitici programların yapılmasının faydaları sayılamayacak kadar yararlar sağlayacağı da aşikârdır. Diğer bir deyişle gazeteler çanak çömlek promosyonları vereceklerine okuyucularına tüketici hakları kitapçığını dağıtsa daha hayırlı bir iş yapmış olacakları gibi asli görevleri olan bilgilendirici ve eğiticilik görevlerini de yerine getirmiş olacaklardır.
İşte bu sebeple gerek görsel ve yazılı medyanın ve RTÜK’ ün bu konuya hassasiyet gösterip tüketici programlarının yapılması için acilen önlem alması ve çalışma başlatması lazımdır. Hatta Milli Eğitim Bakanlığımızın ilköğretim okullarından başlamak üzere okullarımızda tüketici derslerinin müfredat içerisine alınması için hemen bir düzenleme yapması kaçınılmaz bir gerçektir.
Vakit çok geçmeden bu işe bir el atılması lazımdır. Zira yarın çok geç olabilir.
Büyüyen ve gelişen bir ülkenin insanında tüketici bilincinin yeterli seviyelerde bulunmaması bir eksikliğin ne kadar ciddi boyutlarda olduğunun fotoğrafını yansıtmaktadır.
Tele-vole kültürü ile toplum eğitimi sağlanamadığı gerçeğini artık biliyoruz. Arz ve talep döngüsü içerisinde pirim yapan bu eğilim ne yazık ki geri kalmış toplumlarda bile bu kadar ilgi görmemekte iken ülkemizdeki kültür yozlaşması içerisine düşürülmüş genç nesil tarafından  ilgi görmüş ve geniş bir izleyici kitlesi kazanmıştır.
Bunun tersine dönüşünü sağlamak bugün mümkündür. Yeter ki medya gereken özeni ve üzerine düşen sorumluluğunu yerine getirsin.
Gazete sayfaları boş, anlamsız yazı ve fotoğraflar ile işgal edilmesin…
Gerisi çorap söküğü gibi gelir.

Yazan:Mehmet İMREK 11.10.2010YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com