Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

26 Ağustos 2010 Perşembe

ET FİYATLARINDAKİ TUTARSIZLIK

Tepkiler:  
Başından beri yanlış bir yol izlendiği apaçık ortada iken hala bu konuda ısrarcı olmak sorunu çözmekten ziyade daha da içinden çıkılmaz bir hale getirmektedir.
Neden bahsettiğimiz bilinmektedir. Et fiyatları…
Yurt dışından ithal edilen canlı hayvan et fiyatlarında ki düşüşde kalıcı bir çözüm olmadığını, bunun palyatif günü kurtarma düşüncesinin uygulaması olduğu ortaya ayan beyan çıkmıştır.
Geçen yılın Kasım ayından itibaren bu işin karmaşık bir hale gelip piyasaya hakim birkaç firmanın tekelinde et fiyatlarının speküle edildiği herkesçe bilinmektedir. Burada Rekabet Kurumu maalesef görevini açıkça yerine getirmemiş et fiyatlarında tekelleşmeye ve spekülasyona bağlı artışa sebebiyet verecek firmaların olmadığını belirtmiştir. İyide o zaman bu artışın sebebi ne peki?
Efendim canlı hayvan üretimindeki düşüşler bunun asıl sebebiymiş. Tamam. Ama bu bugünün meselesi olmadı ki. Her zaman aynı şey söylendi. Bir kısır döngü içinde döndürüp duruyoruz bu meseleyi. Hâlbuki bu konuda uzmanların her zaman belirttiği üzerinde titizlikle durdukları asıl neden çiftçimizin desteklenmesi teşvik edilmesi gerektiği şeklindedir. Çünkü hayvancılık yaparak geçimini bu yolla sağlayan yerli üretici veya çiftçi pahalıya yem alırsa kasaplık et fiyatlarının da artışı kaçınılmaz olur. Para kazanamayan yerli üretici mecburen ya bu işten vazgeçecek ya da piyasaya hakim birkaç firmanın belirlediği fiyat üzerinden malını satacak ve bu firmalarda ellerindeki bu hakim gücü istedikleri gibi kullanacaklardır.
Devlet hayvancılığı özendirici, geliştirici ve sübjektif çözümler üretmelidir. Yoksa yakın bir zaman sonra tamamen dışarıya bağımlı hale gelmemiz kaçınılmaz bir son olacaktır. Daha bugün ithal edilen canlı hayvanların fiyatlarda düşüşe neden olmadığı alenen ortaya çıkmıştır. Zira bu işin organizasyonu beceriksiz ve ehil olmayan kurumun eline bırakılmıştır. EBK bu işi o kadar acemice ve beceriksizce yapmaktadır ki et fiyatları önceki aylardaki artış hızını hiç kesmemiştir. Bugün kasaplara taahhütname ile satış yapılması koşulu getirilmektedir. Vitrinde et iki bölüm halinde teşhir edilip satılacaktır yerli et, ithal et şeklinde. Buradan şu anlam çıkmaktadır yerli eti dilediğin fiyattan satabilirsin ancak ithal eti benim belirlediğim fiyat üzerinden satacaksın denilmektedir. Ve ithal etten kıymayı 18,00.-TL ye, parça etide 20,00.-TL ye satacaksınız taahhütnamesi kasaplardan alınmaktadır.
Görüleceği üzere sorun çözümden ziyade günü kurtarma anlayışıyla proje edilmektedir.

Yazan: Mehmet İMREK 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sayın Blog okuyucusu,
Yorumunuz denetlendikten sonra yayınlanacaktır.

YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com