Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

19 Ağustos 2010 Perşembe

Çarşı Pazarda ki Pinokyo Satıcılar.

Tepkiler:  
Bu kadar aymazlığa pes…
Ramazandan önce havalar mevsim normal değerlerinin üzerinde sıcaktı. Hatta zaman zaman bunaltan çıldırtan derecede sıcaktı. Hayat yine kendi mecrasında olduğu gibi devam ediyordu. Çarşı Pazar bildiğimiz tempoda kalabalık vatandaş memnun esnaf memnundu.
Peki ne oldu?
Aslında doğrusunu söylemek gerekirse bir şey falan olduğu yok. Peki bu çarşı pazarın akort bozukluğunun sebebi ne ? İşte asıl mesele orası… Efendim havalar çok sıcakmış, sebze meyve üretiminde düşüşler olmuş işte bu nedenle fiyatlar yukarı çıkmış… Dikkat ederseniz mış, muş, mış…
Yani kocaman bir yalan!
Kim inanır sizin bu pestenkerani yalanlarınıza ey ahali. Siz bu halkı aptalmı sanıyorsunuz. Dönün önce bir aynaya kendinize şöyle bir bakın bakalım kimi görüyorsunuz. Yok öyle kıvırmak yok. Sözü eğip bükmenin hiç mi hiç manası yok kendinizi görüyorsunuz burnu uzamış pinokyo gibi. Alışmışsınız ya yalan üretmeye! Oturduğunuz yerden bol bol yalan üretip kendinizin bile inanmadığı bu yalanlarınıza vatandaşın da inanmasını bekliyorsunuz. Yahu bu millet bu kadar saf mı görünüyor. Kesinlikle tabii ki hayır. Saf olan bu yalanları üreten bu saf kafalı zavallılar.
Mesele ne peki?
Mesele şu; ramazan ayından önce vatandaş çarşı pazarda ucuza sebze ve meyve alabiliyordu. Boldu, havalar kavurucu sıcaktı, kuraklıkta yoktu. Çünkü bu sene Allahın rahmeti bol yağmıştı çiftçinin tarlasındaki ekini ihtiyacı olan suya doymuştu. Bolluk ve bereket vardı. Dolayısıyla sebzede ucuzdu meyvede ucuzdu.
Ramazan ayı geldi aynı Pazar aynı çarşı. Havalar yine kavurucu sıcaklıkta. Kuraklık yok. Toprak ihtiyacı olan suya doymuş yeterince. Ama aç gözlülerin ne karnı doymuş nede gözü. Hatta gözleri o kadar dönmüş ki manevi ayın ruhuna uymayan aymazlık içerisinde yalan söylüyor, yalandan nemalanıyor dahası hak etmediği haram parayı çoluk çocuğunun kursağına koyuyor.
Çarşı pazarı sık sık gezerim. Alış veriş yapacağımdan değil tabi. Biraz merak birazda olup bitenleri dışarıdan duyarak değilde bizzat şahit olarak yaşamak isterim. O kadar çok gezer ve dolaşırım ki ben yorulmam ama beni gören yorulur.
Ramazan ayında meyve sebzelerde ki fiyatları şöyle bir aklımın kenarına not ettim.
Sizinle de paylaşayım…
Karpuz kilosu 0,50 TL.
Dometes kilosu 0,70.-TL
Salatalık kilosu 0,50.-TL
Sivri biber kilosu 0,70.-TL
Çekirdeksiz üzüm kilosu 1,50.-TL
Şeftali kilosu 1,50.TL
Kurusoğan kilosu 0,50.-TL
Patates kilosu 0,50.-TL
Kavun kilosu 0,90.-TL
Hava sıcaklığı ülkemizin her yerinde ortalama 40 derecelerde. Olağanüstü bir durum söz konusu değil. Savaş yok. Bazı kişisel ekonomik sıkıntılarımıza rağmen dert üstü murat üstüyüz yani…
Mübarek ramazan ayı geldi…
Hava sıcaklığı ülkemizin her yerinde ortalama 40 derecelerde. Olağan üstü durum söz konusu değil. Savaş yok. Bazı kişisel ekonomik sıkıntılarımıza rağmen dert üstü murat üstüyüz ammaaaa… Birileri bizim sinirlerimizi bozuyor.
Kim onlar?
Kim olacak canım şu ayarı bozuklar. Yani bir türlü ayarı tutmayanlar. Tabiri caizse ayarcı Namık’ın baş edemediği ayarsız kesimler. Kendilerinin ayarları bozuk kendileri gibi çarşı pazarında ayarını bozuyorlar. Hani akordu bozulmuş çalgı gibi. Davulunda sıcaktan ayarı bozulunca malum o sevimsiz sesi çıkarır. Dın dıın dındını dınnn.
Gelelim yine meseleye yani zurnanın zırt dediği yere!
Karpuz kilosu 1,30.- TL.
Dometes kilosu 1,90.-TL
Salatalık kilosu 1,60.-TL
Sivri biber kilosu 1,30.-TL
Çekirdeksiz üzüm kilosu 2,50.-TL
Şeftali kilosu 2,90.TL
Kurusoğan kilosu 0,80.-TL
Patates kilosu 0,80.-TL
Kavun kilosu 1,90.-TL
Gördünüz değil mi aradaki farkı! Hatta fark değil uçurum. Hesap işiyle % 100 artış.
Valla bunların hiç merhameti yok. Merhamet olsa zaten yalan arkasına sığınıp fakir fukaranın bu mübarek ayda gariban sofrasına ve cebindeki üç kuruşuna göz dikmezlerdi. Bunlar esnaf olamazlar. İnsan olmaları sadece fiziken. Olsa olsa bunlara kolpacı takımı denir. Niye? Kolpacıdan her türlü düzenbazlık vardırda ondan. Yalanı bini bir paradır yine onda. Ahilik ruhu olan bir esnaf olsaydı zaten biz bu ahlaksızlığı değil örnek davranışları sergileyen esnaf takımından bahsederdik.
Sahi o esnaf nerede?
Yok.
Niye?
Niyesi mi var. Meydan ipsizlere kaldı da ondan.
Peki, neredeler şimdi?
Onlar bu ipsizler yüzünden, utançlarından kenara çekildiler…
İşte memleketin hali pürmelâli bu dostlar.
Vah bize vaylar bize… Benim güzel memleketimin sahipsiz insanları.

Şatafatlı İftar Masaları;

Ülkemde açlık içinde yaşayan milyonlar varken beş yıldızlı otellerin şarap kokulu salonlarında kuş sütünün dahi eksik bırakılmadığı iftar sofralarından iftar etmeyi insanıma yapılmış en kötü aşağılamadan sayıp katılmamanızı istiyorum.
Unutmayın ki bu otellerde kişi başı fiyatı en az 80.-TL sıdır. Bu sofraya konulan yiyecekler yenilmeden israf edilip çöpe atılmaktadır.
Hâlbuki 300 kişinin davet edildiği bu yerlere verilen parayla (300x80.-TL) birçok fakir insanın evine erzak olarak girse 4 kişilik aile rahatlıkla bir hafta idare eder.
Bunları düşünüp o iftar sofrasında yemek yemeniz sizi rahatsız etmiyorsa, beş yıldızlı otel ve restaurantlarda size verilen davete katılmamazlık edip pişmanlık duymamanızı tavsiye ederim.
İşte örnek; 80,00.-TL ile ne alınır.
Cinsi
Miktarı (Kg)
Tutarı (TL)
Pirinç
2
5,00.-
Bulgur
2
3,00.-
Kırmızı Mercimek
2
5,00.-
Kuru fasulye
2
6,00.-
Beyaz peynir
1
9,00.-
Siyah zeytin
1
7,00.-
Ayçiçek yağı
5 Lt.
14,5.-
Reçel
1 (720 gr.)
6,00.-
Yumurta
1 (30 Adet)
5,50.-
Sebze (Dom. Sal. Biber)
1’er Kg
4,75.-
Meyve (Üzüm, Şeftali, Elma)
1’er Kg
7,00.-
Ekmek
10 adet
7,00
Toplam
79,75.- TL

İşte hesap ortada. Bakın 79,75.-TL ile 4 kişilik bir ailenin ramazan ayında iftar sofrasında aşını sağlayıp en güzel hayır duasına da nail olmuş olursunuz. Ben bu parayla bu malları alacağımı size taahhüt ediyorum. Para sizden temin etmesi benden.


Bir Şikayet ;

Recai ÖNEY,  İsimli vatandaş Adapazarı’ndan aradı. Sesi sinirden titriyordu. Heyecanlıydı. Hani bir söz vardır. Elimden gelse bir kaşık suda boğarım. İşte o derecede sinirliydi.
Şikâyeti şuydu; ülkemizin önde gelen market zincirlerinden iki tanesinin Adapazarı’nda ki marketine alış veriş yapmak için gitmiş. (İsimleri bizde saklı) İhtiyacı olan hazır donmuş yiyeceklerden pizza, kızartmalık patates, burger, patetes kroket almak istemiş. Üzerlerindeki son kullanım tarihlerine şöyle bir bakmış amanın oda ne? Son kullanım tarihleri geçmiş ürünler dolapta satışa sunulmuş. Öfkelenmiş tabi oradan alış veriş yapmadan çıkmış.
Aynı yerin yakınındaki diğer ismi bilinen zincir market şubesine girmiş.
Camda promosyon reklamları!
Bir alana yanında aynı üründen bir tanede bedava.
Eh demiş bari buradan alış veriş yapayım demiş.
İhtiyacını önceden belirlediği için donuk gıdanın bulunduğu reyona gitmiş.
Pizzayı almış eline üzerinde bir alana aynı üründen bir tanede bedava kartoneti var. İyi tamam demiş.
Son kullanım tarihine bir göz atıp sepete koyayım demiş. Demiş de dona kalmış oracıkta. Yine son kullanım tarihi geçmiş ürün reyon dolapta satışta üstelik promosyonlu.
Diğerlerine bakmış yine aynı. Son kullanım tarihleri geçmiş ürünler.
Hay demiş ben bu işin…
Aklına ne yapmalıyım diye soru takılmış.
Hemen Tüketiciler Birliği’ni aramak fikri gelmiş tabi.
Aradı uzun uzun anlattı yaşadığını. Ancak anlattığı şikâyetin konusu tüketici mevzuatı kapsamında değildi. Fakat birilerinin bu işe müdahil olmasını ve bu sorumsuzluğa soyunanların cezalandırılması gerektiği düşüncesini açık açık feryad etti.
Aslında bu sorunların direkt muhatabı Tarım Bakanlığı’dır.
Yakın bir tarihte zaten bu şikâyetler için “ALO 174” ve www.alo174.gov.tr birimlerini devreye sokmuşlardı. Ancak tanıtım eksikliğinden olacak ki vatandaş bu durumdan bi haberdi.
Neyse durumdan vazife çıkardık ve ilgili şikâyet birimini arayıp vatandaşın bu yaşadığı olayı olduğu gibi aktardık. Kayıt altına alındı ve kayıt numarası verilerek 10 gün sonra web sitesindeki müracaat formuna vatandaşlık numarası ile birlikte verilen kayıt numarası girilerek durum hakkında bilgi edinebileceğimiz bilgisi verildi.
Yazan: Mehmet İMREK  
Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sayın Blog okuyucusu,
Yorumunuz denetlendikten sonra yayınlanacaktır.

YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com