Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

19 Temmuz 2010 Pazartesi

RAF’ TA BEŞ, KASA’DA ONBEŞ !

Tepkiler:  

Alış veriş yapacaksınız markete veya başka bir yere gittiniz. İlk önce bulunduğunuz yerin atmosferini şöyle bir gözden geçirir daha sonra ağır ağır rafların reyonların önünde arzı endam edersiniz.
İster alış veriş yapmazdan önce alınacaklar listesinde olsun ya da olmasın bütün mallara alıcı gözle bakar o anlık bir refleks ile veya ihtiyacınız olduğunu düşünerek almak istersiniz. Göz ucuylada olsa etiketine ya bakarız ya da bakmayız veyahutta etraflıca sağına soluna bakar bu fiyatı edermi der oracıkta kararımızı veririz. Saatlerce alış veriş yerini terk etmeyiz sepet dolar ağzına kadar ama biz alış veriş etmekten doymayız. Eh tabi her şeyin bir sonu vardır vakit daralmıştır alış verişimizi bitirip artık evimize gitmenin yoluna bakarız.
Market arabasını kasanın önüne çeker arabadakini binbir zahmet ile yürüyen bantın üzerine koyarız. Tek tek kasadan okunarak geçer aldıklarımız ve sonunda görevliye nakit veya kredi kartımızla ödememizi yaparız hemen bir an evvel eve gitmeye çalışırız. İşte asıl mesele buradan itibaren başlamaktadır zaten. Niye mi? Kaç kişimiz raflardaki fiyat etiketlerine dikkatle bakarız ve kasa fişiyle eşleştirme yaparız. Eminim ki bunu çok az  sayıda ki insanımız yapmaktadır.
Kaldı ki markette veya başka alış veriş mekanlarında raf etiketlerini belgelemek zor iştir. Çünkü her mal aldığımız raf etiketini fotoğraflamak gibi kayıtların yapılması oldukça güçtür. Elinizde kalem ve kağıt ile raf etiketlerini not etmeye başlamaya görün işgüzar market görevlisi anında yanınızda beliriverir ve efendim fiyatların kayıt edilmesi yasaktır neden diye sorduğunuzda ya rakip bir firmanın casusu iseniz biz nereden bilelim gibi komik bir savunma ile kendini haklı çıkarmaya bakar. İşin asıl kurnazlığı zaten burada gizlidir. Rafta ki etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında çoğunlukla bilinçli olarak farklılık yapılır. Çünkü alış veriş esnasında tüketici bir çılgınlık içinde alış veriş yapmaktadır fiyat farkını tespit edecek ayrıntıyı tüketici nasıl olsa görmez diyen satıcı  bu etik olmayan davranışı sergilemekte geri kalmamaktadır.
Halbuki 4077 Sayılı Tüketici kanunun 12. Maddesi raf ve kasa arasındaki fiyat farklılığında en düşük olan fiyat tüketici lehine kullandırılmak zorunluluğunu satıcıya yükümlülük olarak vermiştir. Bu durumu fark eden bir tüketici anında tespit edip satıcıya bunu ispat ederse aradaki fark tüketiciye yansıtılmış olmaktadır. Ancak evinize gittikten günler sonra bu durumu fark ederseniz bunu ispat etmek oldukça zordur. Zira satıcı elektronik ortamda kasa fiyatında değişiklik yaptığında görevli personel bu bizim kontrolümüzde olmayan bir durum olduğundan gibi basit bir cevap ile kendini savunmaktadır.
Böyle bir durumla karşılaşırsanız ne yapmalısınız ?
Perakende olarak satışa sunulan malların üzerinde görünebilir ve okunabilir şekilde malın üretim yeri ve yılı, ayırıcı özelliği (cinsi) ve vergiler dahil TL. sı fiyatını gösteren fiyat etiketi konulması yasal bir zorunluluktur. Ayrıca lokanta, çay bahçesi ve kafe gibi işletmelerin görülebilecek ve kolayca okunabilecek şekilde fiyat listesi asma zorunluluğu vardır.
Öncelikle alacağınız ürünün etiket fiyatını iyice okuyup bir liste oluşturmaya bakınız. Kasada ödeme yaptıktan sonra oradan hemen ayrılmayarak listenizdeki satın alınan ürünlerin kasa fişindeki karşılaştırmalarını yapıp kontrol etmenizde yarar vardır. Bir olumsuzluk tespit ederseniz yerel zabıta birim amirliğine ve Büyükşehir belediyesi zabıta amirliğine anında başvuruda bulununuz. Çünkü zabıta kolluk görevlileri ilgili satıcı hakkında usülsüzlük cezası keseceği gibi fiyat farklılığında doğan zararınızın ödenmesi içinde satıcıya yaptırım uygulayacaktır.
Bilinçli tüketici hakkını bilen ve hakkını arayan tüketicidir. Alış verişe çıkmadan önce bir liste hazırlayıp ihtiyacınız olan malları ve fiyat araştırmasını birkaç yeri dolaşarak tespit edip ekonomik durumunuza göre uygun yerden alış veriş yapmanız da fayda vardır.

Yazan:Mehmet İMREK 19/07/2010 Tüketicinin Mehmet Abisi

1 yorum :

  1. Hocam süpersin ya olay bu kadar ne anlatılır.aynı olaylar diyorumki hep benim başımamı gelir :)))
    demekki anlatmış olduğunuz fişi kontrol etme hastalı bende olduğu için market görevlileriyle sürekli bu durumları yaşıyorum .Az önce dia dan domates aldım 0,69 yazıyor kocamanca ama kasa daki diğer( esas oğlan ) esas yetkili fiyatının değiştiğini ve 1,65 olduğunu anlatıyor .Bende tabi böyle bir durumun olamayacağından söz edince benden iyimi bileceksin gibi komik bile diyemeceğim süper zekalı bir cevap veriyor.Daha aradakileri anlatmıyorum.Resmini çektim.Şikayete hazırlanıyordum googleden arattırdım sizi gördüm daha da pekişti şikayet etme isteğim .Teşekkürler üstat.

    YanıtlaSil

Sayın Blog okuyucusu,
Yorumunuz denetlendikten sonra yayınlanacaktır.

YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com