Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

22 Temmuz 2010 Perşembe

DİLENCİ OTOMATLAR…

Tepkiler:  

Hemen hemen bir çoğumuzun gözüne ilişmiştir şu Otomat makinaları. Metro istasyonlarında, tranvay ve otobüs duraklarında, alış veriş merkezlerinde vs.vs. hemen her yerde görebileceğimiz yerlerdedir. Hani doğrusunu söylemek gerekirse bir ihtiyaçtırda.
Canınız bisküvi ister onun bulunduğu otomata atarsınız bozuk paranızı tatlısı, tuzlusu hangisini tercih ederseniz kod numarasını klavyeden yazarsınız makine size ürünü takdim eder. Örnekleri çoğaltacak olursak dondurma, su, meşrubat çeşitleri, sıcak içecek çeşitleri vb.

Çağımız teknoloji çağı hergün yeni yeni icatlar yeni yeni ev aletleri ve diğerleri. Bugüne baktığımızda yıllarca öncesini gözümün önünde bir sinema şeridi gibi geçirdiğimde o zaman denilseydi ki yav bir makine icat edecekler içine bozuk para atacaksın sana su verecek, çay ya da kahve verecek, yazın sıcağında kaymaklı dondurma verecek ve canın çekti bisküvi verecek hadi canım sende dalgamı geçiyorsun derdik. Ama bugüne bakıldığında o zaman dalga geçilen veya sohbet olsun diye konuşulan makineler bugün her yerde rahatlıkla görebileceğimiz yerlerdedir. Büyük rahatlık vesselam. Allah düşünenin aklına sağlık sıhhat versin.
Belkide yakın bir zaman sonra bu makinelerden canımız çektiğinde şöyle acılı bir çiğköfte ver bakalım canım makineciğim diyebileceğimiz günlerde inşallah bir ütopya olmayacak gerçekleşecektir. Türk insanının kafası çalışır yapar belkide ben sebep olurum belli mi olur aha alın size icat işte telifte istemiyoruz ha unutmadan söyleyeyim çiğköftenin yanında ayranıda versin bu otomat ayranda onun ikramı olsun ne var yani Türk icadı olmayacakmı gönlü zengin bir millet olduğumuza göre niye olmasın ki.
Aslında bir gerçeği ve bir hayali tasavvur ettim. Gerçek şu ki bu otomatlar bana birazda modern dilenciliği çağrıştırıyor kimse kızmasın nedenini açıklayacağım. Şöyleki yollarda ellerinde kâğıt mendil, kalem, sakız vb. şeyler satıyormuş gibi görünen aslında dilencilik icrai faaliyetinde bulunan merhamet avcılarını görürsünüz. Kâğıt mendil almak istersiniz 1.-TL uzatırsınız para üstü beklerken ayarı bozulmuş otomat makinesi gibi sanki mübarek üzerini vermez ama hiç olmazsa Allah işinizi rast getirsin der dua terennüm eder. Otomat’ın dua etme gibi bir adeti yok onu belirteyim.
Birkaç kez bu otomatlardan bisküvi almak için denemede bulundum. Ama sonuç fiyasko tabi. Parayı giriş hanesine koyuyorum ama tık yok ürün kodunu giriyorum tık yok ee yeter artık mübarek bir değil iki değil beni neden kurban seçiyorsun kendine ki. Fakat etrafıma bakıyorum  yalnız ben değilmişim başka kurbanlarda varmış meğer. Adam sinirlenmiş yapıştırıyor okkalı tekmeyi ama otomat inat etmiş ya ne parayı geri veriyor nede istediğiniz ürünü. Hani iddia etseniz ben para koydum ürünü alamadım diye ispat edebileceğiniz elinizde bir şey yok. Firmasını telefonla arayayım deseniz telefon parasına mı yanarsınız akıp giden kıymetli zamanınıza mı yanarsınız. Allah aşkına bu makineleri gözden geçirmiyormusunuz ? Bu nasıl bir anlayış ki oraya koyduğunuz otomat arızalı bunu tamir etmiyorsunuz. Üstelik haksız olarak kazandığınız paraları sahiplerine iade etmediğinize göre sahi bu parayı ne yapıyorsunuz ? Bunu kazançtan sayıp nasıl yiyorsunuz. Kul, hakkı haram para bu size neyi ifade ediyor  ya da yeni bir para kazanma yolumu evet büyük ihtimalle son saydığım çünkü iyiden iyiye güvenim sarsıldı inancım kalmadı dürüstlüğünüze.
Bu firmanın ismi bende saklı buradan uyarıyorum bu otomatların periyodik bakımlarını yapınız. Haksız olarak kalan paraların iadesini sağlayacak sistemi sağlayınız, yoksa sizi sadakat avcısı dilenci sayacağım. Hatta daha da ötesine gidip firmanın ismini yazacağım. Öyle basit bir mesele değil bu düşünün milyonlarca insanın bu otomatlardan mağdur olduğunu. Küçücük para sandığınız aslında büyük meblağların kar olarak sağlandığı paraların miktarını düşünün. Bu işi öyle kolaycılık yaparak makine arızası olarak  açıklamak sizi kurtarmayacak benden söylemesi.
Bu işi sonuna kadar takip edeceğim . Bu rant kapısını, bu kaymaklı kazanç kapısını firmanın ismine duyulan güven ve itimat duygusunun arkasına gizlenmesini asla ve asla izin vermeyeceğim. Umarım bu yazıdan sonra durumdan vazife çıkarıp kendinize gelir bu işi çözersiniz. Sonra başınızı iki elinizin arasına almanız sizi kurtarmayacaktır bunu da bilesiniz.

Yazan :Mehmet İMREK  22/Temmuz/2010  Tüketicinin Mehmet Abisi

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sayın Blog okuyucusu,
Yorumunuz denetlendikten sonra yayınlanacaktır.

YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com