Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

9 Temmuz 2010 Cuma

DEVRE TATİL VEYA PAKET TUR TATİLİNİZ SORUNLAR PAKETİNE DÖNÜŞMESİN…

Tepkiler:  

tatil

Yaz geldi havalar iyiden iyiye ısınmaya başladı. Okullarda tatil oldu. Eh o zaman bavulu hazırlayıp bir yerlere tatile gitmenin zamanı da geldi demektir. Ama bu kararı verirken kırk kere düşünüp bir kere karar vermeliyiz. Niye mi ? Yaptığımız tatil sonradan hayatımızı zehir edebileceği gibi, tatil yaptığımız sırada da bir takım sıkıntıların yaşanmasına sebebiyet verebilir. Bu konuyu biraz irdelemek gerekir aslında. Şöyleki; tatile gideceğimiz yer bir tur firmasından aldığımız paket tur, devre tatil veya devre mülk tarzından olabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken birkaç hususu yazımız içinde değerlendirmeye çalışacağız.
Bir kere tatile çıkmadan önce nelere dikkat etmeliyiz, neler yapmalıyız?
Bir çoğumuz tatil denilirken deniz, kum ve güneş olarak algılarız. Hâlbuki kültür gezileri, doğa gezileri, sanatsal faaliyet gezileride bir tatildir. Fakat her ne hikmetse genel anlayış tatilimizi bir deniz kenarında güneşlenmekle geçirmeyi tercih ederiz. Tabi bu işin tercih yönü kişiler dilediği gibi tatilini geçirebilir. Bizim burada temas etmek istediğimiz konular genelde işte paket tur dediğimiz veya devre tatil dediğimiz tatil türünün getirdiği sorunların yarattığı kafa karışıklığıdır.
Öncelikle turizm şirketine gidip tatil sözleşmesi yaparken vaad edilenden ziyade taahhüt edilip sözleşme içerisinde yazılı madde olarak içermesine çok dikkat etmeliyiz. Çünkü vaad edilen çoğu hizmetlerin yerine getirilmediği bir gerçektir. Peki ne yapmalıyız ? İşte bu hususta tatil için tur şirketiyle sözleşme yaparken firmanın marka bilinirliği, güvenilirliği, sorun çözmedeki çabukluk ve en önemlisi memnun müşteri anlayışının varlığını sunabilmesidir. Yani her halükarda tatil için taahhüt edilenlerin bir sözleşme şeklinde düzenlenerek bir nüshasınında tüketiciye verilmesi zorunluluğu vardır.
Paket tur nedir?
Paket tur sözleşmeleri;ulaştırma, konaklama ve bunlara yardımcı sayılmayan diğer turistik hizmetlerin en az ikisinin birlikte, her şeyin dahil olduğu fiyatla satılan veya satış taahhüdü yapılan ve hizmeti 24 saatten uzun bir süreyi kapsayan veya gecelik konaklamayı içeren ve bir nüshasının tüketiciye verilmesi zorunlu, önceden düzenlenmiş yazılı sözleşmelerdir.
Devre tatil nedir?
Devre tatil sözleşmeleri, en az üç yıl süre için yapılan ve bu süre zarfında yıl içinde, belirli veya belirlenebilecek ve bir haftadan az olmayacak bir dönem için bir veya daha fazla sayıdaki taşınmazın kullanım hakkının devri ya da devri taahhüdünü içeren ve bir nüshasının tüketiciye verilmesi zorunlu, yazılı sözleşme şeklidir.
Yazılı yapılmayan devre tatil sözleşmeleri geçersizdir. Peki devre tatil ile devre mülk arasındaki farklılık nedir diye sorulursa devre mülke ilişkin düzenlemeler “Kat Mülkiyeti kanunu”nda yer almaktadır. Bunun için devre mülke ilişkin sözleşmeler, tüketici mevzuatında yer alan devre tatil sözleşmelerine ilişkin düzenlemelere tabi değildir.
Devre tatil sözleşmelerinde tüketici, hiçbir sebep göstermeksizin 10 gün içinde yazılı bildirimde bulunmak kaydıyla cayma hakkını kullanabilmektedir.
Her şeyden önemlisi tatil kararımızı verirken turizm firmasının TURSAB üyesi kuruluş olmasını tercih etmemizde fayda vardır. Olası bir sorun yaşama ihtimali olduğunda firma sorununuzu çözmez ise derhal TURSAB’ ın iletişim bilgilerinden yararlanarak bu firmayı şikâyet etmelisiniz.
Paket tur seçenekli tatil tercihimiz yaparken hizmet sağlayıcının reklam ve ilanlarında taahhüd ettiği her şeyin sözleşme içerisinde yazılı olmasına dikkat etmeliyiz. Ödememizi nakit veya kredi kartından vadeli olarak yapacaksak bununda sözleşmede yazılı olması gerekir. Ayrıca satın alınan hizmet veya mala ilişkin olarak faturamızıda almalıyız. Unutmamalıyız ki yaşadığımız veya yaşanması muhtemel bir sorunumuzda elimizdeki belgeler bizi haklı kılacak en iyi kanıtlardır. Tatile çıkmadan önce yanımızda götüreceğimiz eşyalarında kayıtlarını tutmakta fayda vardır. Bunu kamera ile veya fotoğraflamak suretiyle belgelemek her zaman işinize yarayacaktır. Size verilecek yeme içme, konaklanacak odanın niteliği, internet, uydu tv, banyo vd. hizmetlere ilişkin sunumların kalitesinin reklam ve ilanlarında sözleşme ile taahhüd edilmiş niteliklerde olmaması halinde ilgili firmayı yazılı olarak uyarmalısınız. Bu edinimlerini yerine getirmekte kusurlu davranan firma hakkında şikâyette bulunarak uğradığınız tüm maddi ve manevi zararlarınızın tazmini için ilgili firma hakkında davacı olabilirsiniz.
İnternet üzerinde paket tur düzenleyen veya devre tatili yapan firmaları önceden TURSAB’ ı arayarak bu firmanın üyeleri olup olmadığını internet üzerinde sunacağı hizmetlere ilişkin kalitesinin ve sunulabilirliğinin doğruluğunu teyit etmelisiniz. Aslında internet üzerinde tatil pazarlayan firmaları önermemekteyiz.
Tatil için tüm planlarınızı yaptınız her şeyiniz tamam ancak tatile çıkmadan önce hesapta olmayan bir aksilik çıktı ve siz tatile gidemeyeceksiniz. Peki bu hakkınızı bir başkasına devredebilirmisiniz ? Evet devredebilirsiniz. Peki Nasıl olacak ? Anlaşma yaptığınız firmaya sözleşme gereği  tatile gitmeden 7 gün önceden yazılı olarak bildirmek kaydıyla bu hakkınız üçüncü birine devredebilirsiniz. Yalnız sözleşme gereği  kalan borç’tan ve doğabilecek muhtemel ilave masrafların ödenmesinde müteselsilen sorumludurlar.
Velhasıl tatil yapmak çok güzel ancak plansız, programsız ve hesapsız yapılan bir tatil daha sonra hayatımızı bize zindan edebilir. Siz siz olun asla ve asla acele ile tatil planı yapmayın zira hesapta olmayan bir çok sorunla karşı karşıya kalmanız kaçınılmaz olur.
Yazan: Mehmet İMREK                   09/Temmuz/2010              Tüketicinin Mehmet Abisi

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sayın Blog okuyucusu,
Yorumunuz denetlendikten sonra yayınlanacaktır.

YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com