Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

23 Haziran 2010 Çarşamba

Kiracılar Dikkat !

Tepkiler:  
Kiracılar dikkat !
Ekonomik kriz var ama krizden nemalananlarda yok değil. Fırsatçılardır bunlar puslu havayı severler adeta ava çıkmış avcı misalidir bu karanlık avcıları. Kimden mi bahsediyorum bazı evsahiplari tabi ki.
Asgari ücretin net 577.-TL olduğu ülkemizde en az kira bedeli 450.-TL dir.Tabi bu işin görünen yüzü birde görünmüyormuş gibi olup biraz etraflıca incelendiğinde gün yüzüne çıkacak tilki kurnazlıkları. Bunlara deyineceğim ama az çok kimden bahsettiğim anlaşılacaktır. Merhametsiz bazı evsahipleridir gayet tabi.

Ekonomik kriz bir çok konuda olduğu gibi en çok kiracıyıda etkilemiştir. Eskiden enflasyon yüksek idi fakat insanlar işlerini kaybetmemiş aynı hanede bir veya birden fazla kişi çalışarak aile ekonomisine katkıda bulunmaktaydı. Hatta  bir çoğumuzun çalıştığı işvereni günün koşullarını göz önünde tutarak çalışanına 6 ayda bir belirli oranlarda maaşlarına zam yaparlardı. Dolayısıyla çalışan kesim bir şekilde enflasyonun sebep olduğu artışları maaşlarına yapılan bu zamlarla karşılayarak hayatlarını öyle veya böyle idame ettirmekteydi.

Ancak kriz ülkemizde hiçde öyle teğet geçtiği falan da yok. Hatta ezdi ve geçmedi. Bir çoğumuz işimizi kaybettik gelirlerimiz azaldı alım gücümüz çok çok azaldı fakat ekonomik rakamlar her ne hikmetse gerçekleri ört bas ederek doğruları göstermemektedir. Şöyleki eskiden enflasyon yüksek idi evet alım gücü pahalıydı fakat insanlar işlerini kaybetmediklerinden bir şekilde hayat kendi mecrasında akıp gitmekteydi. Şimdi enflasyon oranları düşük görünüyor ( ! ) ama ne hikmetse alım gücümüz azalmış, işimizi kaybetmişiz neredeyse hane halkının tümü işini kaybetmiş ekonomik refah seviyesi yükselmesi gerekirken öncekinden beter olup eski günlerimizi arar hale gelmişiz.

Yazımın başında belirttiğim başlığa göre açıklamak istediğim asıl mesele şudur.

Ev Kiraları enflasyon oranında düşmesi gerekirken tam tersi yükselmeye devam etmektedir. Ev sahiplerinin bazıları çok kurnazca taktikler geliştirmiş bunun kendilerince kolayını bulmuşlardır. Hani eskiden enflasyon oranında kira artışı yapılırdı da kiracı bunu yapmazsa ev sahibi soluğu yargıda alırdı e sonuç malum kiracı davayı kaybeder dolayısıylada kira artardı. Peki şimde ne değişti. Evet asıl can alıcı nokta burası işte !..
İşbilir bazı evsahipleri sanki ağız birliği etmişcesine evini kiraya verirken önce yüksek bedelden kiraya veriyor. Gerçi arz talep meselesi ama işin gerçeği farklı. Şimdi yüksek bedelden evi kiralayan kiracı kira bedelim yüksektir deyip yargıya gidemeyecek neden e zamanında bu bedeli kabul edip kontrat yapmışsın ya aynı bedelden oturmaya devam edersin ya da çıkarsın. Ha unutmadan söyleyeyim çıkmakta öyle kolay değil bunu bilesiniz. Kontrat süresi içinde ev sahibine bir ay önceden yazılı olarak haber vermezseniz kalan oturulmamış ayların kirasını ödemekten kurtulamazsınız.

Neyse asıl konumuza gelelim. Ev sahibi kurnaz dedik ya. Kira bedeli yüksek alınmakta dolayısıyla ev sahibi kiranın artışını yapmayarak güya bakın ben ekonomik krizi göz önünde tutarak kiracımı kolluyorum kirasını artırmıyorum havasını yapmaktadır. Eğer artırmaya gitse iş yargıya taşınsa, yargı hele bir dur diyecek ! onu biliyor. Zira bu durumda yargıya gitmiş kira artışlarına ilşkin davalarda mahkemeler ekonomik kriz var enflasyon değerleri düşük ülkede artışı gerektirecek olağan üstü bir durum olmaması nedeniyle kiranın artışını  talep eden ev sahibinin isteğini bu nedenlerden dolayı reddetmektedir. İşte işin cinliği burada. Bunu bilen ev sahipleri önceden neme lazım ben yüksek kira alayım sonra artırmak için mahkemeye gitmeyeyim de zararlı çıkmayayım düşüncesinden hareket etmektedirler. Kiracılarda bu uyanık ev sahiplerinin oyununa gelmemelidirler.

Allah bizi bu gibi ev sahiplerinin kiracısı olma gazabından korusun...


Yazan:Mehmet İMREK  23/06/2010                Tüketicinin Mehmet Abisi

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sayın Blog okuyucusu,
Yorumunuz denetlendikten sonra yayınlanacaktır.

YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com