Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

23 Haziran 2010 Çarşamba

Devlet 'bugün git yarın gel' bitiyor

Tepkiler:  
Türk Telekom’un çalışmalarıyla hayata geçen ve ilk olarak, TBMM Dilekçe Komisyonu’nda uygulanacak olan “e-dilekçe” sistemiyle vatandaşlar internet üzerinde Cumhurbaşkanı, Başbakan, TBMM’ye şikayet ve taleplerini iletebilecekler.
Sistemi kullanabilmek için ise PTT'lerden e-devlet sistemine giriş şifresi almak yeterli.
Komisyon Başkanı Yahya Akman, Komisyon Başkanvekili, Ak Parti Bursa Milletvekili Ali Kul ile konuya ilişkin basın toplantısı düzenledi.
Devlet 'bugün git yarın gel' bitiyor 
“Komisyonumuz açısından tarihi bir adım atıyoruz” diyen Akman, komisyonun bu yasama döneminde “vatandaşın derdine derman olduğunu ve de olmaya devam ettiğini” söyledi.
Yahya Akman, toplumun gündeminde olan bir çok konuya çözüm getirdiklerini belirtti. Akman, “e-dilekçe” programını tamamladıklarını ve bugün hayata geçirdiklerini kaydetti.
Bu dönemde yaklaşık 1 milyon vatandaşın yazılı dilekçesini kabul eden komisyona, bundan sonra, e-kapı sistemi “türkiye.gov.tr” ya da Meclisin internet sayfasından “tbmm.gov.tr” da başvuru yapılabileceğini belirten Akman, vatandaşların kimlik numarasını yazarak başvuruda bulunabileceğini bildirdi.
Komisyon Başkanı Akman, başvuruda bulunan vatandaşların cep telefonlarına, başvurunun ulaştığına dair bilginin geleceğini söyledi.
E-dilekçe ile birlikte, komisyonun iç işleyişinin de artık internet ortamında yapılacağını ifade eden Yahya Akman, diğer devlet kurumlarının altyapılarının hazır olması durumunda, onlarla yazışmaların da internet üzerinden yapılabileceğini ifade etti.
Dilekçe Komisyonu Başkanı Akman, bu sistemle, bazen günlerce bazen haftalarca süren işlemin, bir dakika veya bir kaç saniyede tamamlanacağını bildirdi.
TÜRKSAT Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kaplan da bu projeyle vatandaşın; Cumhurbaşkanı, Başbakan ve devlet kurumlarına internet üzerinden başvurduğu gibi, Meclis ve milletvekillerine de internet üzerinden başvuru yapma imkanına sahip olacağını kaydetti.
Kaplan, daha sonra e-dilekçe başvurusunun nasıl yapılacağını uygulamalı olarak anlattı.
Toplantıya, TBMM Bilgi İşlem Müdürü Zeki Çiftçi de katıldı.
e-dilekçe sistemi nasıl çalışıyor?
Vatandaşların e-dilekçe hizmetinden faydalanabilmeleri için öncelikle e-devlet hesabına sahip olmaları gerekiyor. E-devlet kullanıcı adı ve şifresi alabilmek için ise geçerli bir kimlik belgesi ile PTT'ye gitmek yeterli. Bu kimlik belgesi ve 1 TL karşılığında vatandaşlara geçici bir şifre zarfı veriliyor. www.turkiye.gov.tr  sitesindeki alana T.C. Kimlik numarası ve verilen geçici şifreyi yazarak e-devlet sistemine girebiliriler.
E-devlet sistemine kayıt yapıldıktan  sonra TBMM Başkanlığı mensüsünün altındaki "TBMM e-dileçe hizmeti" başlıklı linke girerek dilekçe gönderebiliyorsunuz. Ayrıca konuyla ilgili herhangi bir sabit telefondan 160'ı tuşlayarak da müşteri hizmetlerinden destek alınabiiyor.
http://www.haber7.com/haber/20100623/Devlet-bugun-git-yarin-gel-bitiyor.php
23/Haziran/2010   Haber7. Com


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sayın Blog okuyucusu,
Yorumunuz denetlendikten sonra yayınlanacaktır.

YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com