Drop

Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Akan Pano


widgets

Ekmek İsraf Etmeyin

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl İcraya Konulur Yeni Tüketici Kanunu ve Uygulamaları İle Neler Değişti Tüketici Davalarında Belirsiz Alacak Meselesi Bıktıran SMS Reklamlarını Şikayet Edebilirsiniz Bizi Facebook ve Twitter'dan Takip Edebilirsiniz Bize Yazın Cevap Verelim

5 Mayıs 2010 Çarşamba

İSKİ faturalarına dikkat!

Tepkiler:  

İSKİ’nin son dönem faturalarında yüksek fiyattan fatura düzenlendiğini belirten Tüketiciler Birliği İzleme Komitesi Başkanı Mehmet İmrek, “İSKİ, sayaç okuma ihalesindeki gecikme beceriksizliğinin bedelini tüketiciye ödeterek beceriksizliğini kazanca çeviremez.” dedi.
 
   Tüketiciler Birliği İzleme Komitesi Başkanı Mehmet İmrek konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:
İSKİ, su abonelerine kademeli fiyat uygulamakta; konutta aylık 0-10 metreküp kullanım 2,35 TL/m3, 10-20 metreküp kullanım 3,54 TL/m3 ve 20 metreküpten fazla kullanım ise 4,71 TL/m3 olarak faturalandırılmaktadır. Bahsi geçen fiyatlandırma 30 günlük kullanımlar dikkate alınarak fiyatlandırılmaktadır.
Ancak İSKİ son dönemde 30 günlük faturalandırma yerine 48 günü bulan faturalandırma yapmış; 30 günden sonraki tüketim yüksek tüketim gerekçesi ile üst kademeden fiyatlandırılmıştır.
Tüketiciler Birliği Başvuru Merkezi’ne gelen yoğun şikayetlerden bir çok abonenin yüksek bedel ödemek zorunda bırakıldığı görülmektedir. İSKİ Genel Müdürlüğü’ne fatura itirazında bulunan bir çok abonenin itirazının kabul edildiği de dikkate alındığında genel tüketici mağduriyeti olduğu görülmektedir.
İSKİ halen 4,4 milyon aboneye hizmet vermekte olup, yapılan fazla tahsilat Milyon TL rakamlarla ifade edilebilir.
Yüksek fiyatlandırmaya neden olan sayaç okuma hizmetindeki aksaklığın bedeli tüketiciye ödetilerek haksız kazanç elde edilemez.
İSKİ, milyonlarca tüketicinin müracaatına gerek kalmadan yaptığı teknik hatayı acilen düzelterek gerçek kullanım bedellerini tahsil etmelidir. Aksi takdirde yasal yollara başvurularak tüketici hak ve menfaatlerini savunacağımız kamuoyu tarafından bilinmektedir.
Mehmet İmrek
İzleme Komitesi Başkanı

 19.04.2010

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sayın Blog okuyucusu,
Yorumunuz denetlendikten sonra yayınlanacaktır.

YENİ BLOG YAYINDA
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ
TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ- YAYINDA - TÜKETİCİ HUKUKU AKADEMİSİ

Bizi Takip et

Facebook Takip et

Şimdi Saat

UYARI

UYARI: Mesaj gönderirken adınızı, soyadınızı mutlaka yazınız. Görüş, öneri ve şikayetlerinizi uzun yazmamaya özen gösteriniz. Özel isteklerde (Dilekçe vb. gibi) bulunmayınız, isteğiniz karşılanmaz.TÜKETİCİNİN SESİ blogspot.com